2024. november 22. - Cecília

Mégsem szaladgálnak a bolondok az utcán?

Nem maradt ellátatlanul beteg az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) bezárása után - közölte az Egészségügyi Minisztérium (EüM) az ombudsman jelentése kapcsán kedden az MTI-vel, hozzátéve, az intézmény átszervezését fokozottabb körültekin
2008. június 24. kedd 20:25 - Hírextra
Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa hétfőn hozta nyilvánosságra állásfoglalását, amely szerint az intézet bezárása aggályos helyzetet teremtett az ellátottak, az egészségügyi dolgozók, végső soron pedig az egész társadalom számára. Szabó Máté rámutatott arra is, alkotmányosan sem rövid, sem hosszú távon nem indokolható, hogy az egy helyre koncentrált, minőségi ellátás helyett a struktúraváltás minősíthetetlen és szakmai szempontból vállalhatatlan körülményeket teremtsen.

Az egészségügyi tárca kedden azt közölte: "kétségtelen, hogy az átszervezést, illetve a betegek elhelyezését fokozottabb körültekintéssel is meg lehetett volna oldani, de még az átmeneti időszak alatt sem jelentkeztek olyan problémák, amelyeknek megoldását az átvevő intézmények ne orvosolták volna".

A minisztérium kitért arra, hogy az OPNI fekvőbeteg-ellátó feladatainak átadása tavaly április 1-jétől folyamatosan történt és 2007 december végére be is fejeződött. Az intézet pszichiátriai profilját három tulajdonos-fenntartó vette át: a Fővárosi Önkormányzat (410 ágy), a SOTE (95 ágy) és a Pest megyei önkormányzat (20 ágy). Neurológiai feladatainak ellátását európai színvonalon az Országos Idegsebészeti Tudományos Intézet biztosítja. Az OPNI-ban folytatott kutatási feladatokat a Semmelweis Egyetem (SE) vette át, így a prior-programot (az emberre is veszélyes kergemarhakór magyarországi monitorozása) is az SE "fogadta be".

A szaktárca az ombudsmani megállapítások több pontjával sem ért egyet, például úgy véli, a biztosi jelentés nem veszi figyelembe, hogy a fővárosi lakosság egészségügyi ellátásának megszervezésében nem az a legfontosabb körülmény, hogy a beteg Pesten vagy Budán lakik. A közleményben leírtak szerint sokkal inkább az, hogy a főváros egész területén elérhető az adekvát ellátást nyújtó egészségügyi szolgáltató.

A stroke-ellátás a budai oldalon a Szent János Kórházban biztosított, az OPNI megszüntetését követően mind a betegforgalom, mind a diagnosztikai ellátást igénybe vevők száma emelkedett itt. "Ezért nem fogadható el az a megállapítás, hogy a Buda és Buda környékén élők európai színvonalú stroke-ellátás nélkül maradnának" - írták a közleményben.

A minisztérium nem ért egyet azzal a megállapítással sem, miszerint a pszichiátriai ágyak számának csökkenésével arányosan nő a pszichiátriai betegek által elkövetett bűncselekmények száma. Ilyen irányú hazai és nemzetközi tapasztalatok a tárca előtt nem ismeretesek, ezért az EüM kezdeményezi, hogy Szabó Máté ossza meg velük az ezen állítást alátámasztó adatokat és tényeket.

Az Egészségügyi Minisztérium "szakértők bevonásával tanulmányozza az ombudsmani jelentést, külön figyelmet fordítva az ombudsman által megfogalmazott ajánlásokra", amelyek eredményét Székely Tamás egészségügyi miniszter megküldi az állampolgári jogok országgyűlési biztosának és azokról a közvéleményt is tájékoztatni fogja.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását