Bancsuk sajnálatosnak nevezte, hogy Ukrajna más országokat lát el egészségügyi szakemberekkel, akik az alacsony fizetés, a megfelelő szociális és lakáskörülmények, valamint a települések alulfejlett infrastruktúrája miatt emigrálnak, főként a határrégiókból. Ehhez járul még szerinte az egészségügyi szakma presztízsének folyamatos csökkenése - jelentette szerdán az UNIAN hírügynökség.
A szakember elmondása szerint jelenleg az ukrán egészségügyben 1,1 millió a foglalkoztatottak száma, ebből 195,5 ezer az orvos. Az országban 80,3 százalékos az orvosi állások feltöltöttsége, így közel 48 ezer orvos hiányzik a rendszerből - tette hozzá.
Bancsuk kifejtette, hogy a természetes fluktuáció következtében évente több mint hatezer orvos távozik az ukrán egészségügyből, akiket az orvosegyetemek végzőseivel igyekeznek pótolni. Azonban az egészségügyi felsőoktatási intézmények évente csak körülbelül négyezer orvost bocsátanak ki, így ezek mindegyike számára biztosított az első munkahely - jegyezte meg.
A halmozódó hiány következtében - mint mondta - Ukrajnában az utóbbi tíz évben az orvosok számának folyamatos csökkenése figyelhető meg, így jelenleg hétezerrel kevesebb van belőlük, mint 1998-ban volt. A probléma megoldása érdekében az Egészségügyi Minisztérium többször kérte az állami döntéshozókat az orvosegyetemekre állami finanszírozásban felvehető diákok létszámának 6,5 ezerre történő bővítésére, ám a kérés mindmáig nem talált meghallgatásra - emlékeztetett Bancsuk.