A két aktivista a japán kormány által támogatott bálnakutatási program során tárt fel szabálytalanságokat. Sikerült megszerezniük egy dobozt, amelyben a kutatási célú bálnavadász-flotta személyzete 3000 dollár értékű bálnahúst próbált kicsempészni. A bizonyítékokat megmutatták a rendőrségnek is, ám ahelyett, hogy felléptek volna a bálnahús-kereskedők ellen, lopás és birtokháborítás gyanújával letartóztatták a két férfit - mondta Mezei Csaba, a Greenpeace Magyarország igazgatója.
A transzparensekkel és felfújt gumibálnákkal felszerelkezett aktivisták egy petíciót is eljuttattak Japán budapesti nagykövetéhez, amelyben a két társuk szabadon bocsátását kérik.
Mezei Csaba a bálnavadászattal kapcsolatban az MTI-nek elmondta: a Nemzetközi Bálnavédelmi Tanács - amelynek Magyarország is három éve tagja - korlátokhoz köti a bálnavadászatot. Évente összesen körülbelül 1000 bálnát ejthetnek el a nagytestű emlősre vadászó országok és 1986 óta tilos az állatok kereskedelmi célú leölése, mivel a bálnák veszélyeztetett állatok.
Tudományos kutatásokra hivatkozva Japán vadássza le a legtöbb bálnát, de a környezetvédők szerint kereskednek is a bálna húsával.
A két letartóztatott aktivista szabadon bocsátásáért világszerte ugyancsak békés demonstrációkat és virrasztást tart a nemzetközi környezetvédő szervezet és internetes aláírásgyűjtésbe is kezdett, amelyet eddig csaknem 180 ezren írtak alá - mondta.