2024. november 22. - Cecília

Mithrász-szentélyre bukkantak

A római korból származó Mithrász-szentély maradványait tárták fel a Savaria Múzeum régészei Szombathelyen egy belvárosi építkezés helyszínén - közölte csütörtökön sajtótájékoztatón Kiss Péter régész, az ásatások vezetője.
2008. július 3. csütörtök 14:50 - Hírextra
Mithrász a római császárkor egyik legnagyobb istene, a köré szerveződött misztériumvallás központi alakja volt. A Mithrász-kultusz az időszámítás utáni első században nagyon gyorsan elterjedt a Római Birodalom területén, nyomait megtalálták a pannóniai tartományokban is.

Különböző tárgyi emlékek Magyarországon is előkerültek már például Aquincumból, valamint Sárkesziből és Fertőrákosról is, ám a kultusz jelenlétre az ókori Savariában eddig nem volt kézzelfogható bizonyíték - mondta el Kiss Péter.

A régész hangsúlyozta: a Szombathelyen megtalált épület "vallási jelentőségét a helyszínen talált két fogadalmi oltárkő adja, melynek feliratai minden kétséget kizáróan a római kor egyik legtitokzatosabb vallására, a perzsa eredetű Mithrász, vagyis a legyőzhetetlen Napisten misztériumaira utalnak".

A Mithrász életének egyes jeleneteit szimbolizáló, az örök forrásnak és az isteni áthaladásnak szentelt oltárok egy tolóajtóhoz tartozó, mészkő küszöbbel ellátott épület maradványaiból kerültek elő Szombathelyen. A megfigyelések alapján még az időszámítás utáni negyedik században is használták az épületet, amely aztán leégett és összedőlt.

"A megmaradt omladékréteg azonban nagy mennyiségben tartalmazza egy falfestmény darabjait, melynek érdekessége, hogy ez az első olyan római kori falfestmény Savariában, amely eredeti elrendezését megőrizve kerülhet feltárásra" - mondta az ásatásokat vezető régész. A nagy jelentőségű falfestmény feltárását két festő-restaurátor, Harsányi Eszter és Kurkovszky Zsófia irányításával végzik.

Kurkovszky Zsófia a sajtótájékoztatón elmondta: a feltárt falfestmény-részletek nagy valószínűséggel a Mithrász-szentély két helyiségét, a külső bejárati részt és a szentély belsejét díszítették. A szentélybelső falfestményei geometrikus rendszerű kompozícióban, kazettás-sávos díszítéssel és figurális ábrázolásokkal készültek.

A szentély a római kori város déli részében található, ahol az Iseum szentélykörnyezet mellett számos más vallási emlék, elsősorban oltárkövek kerültek elő a korábbi ásatásokon.

A sajtótájékoztatón bemutatták még az ókori vízvezeték-rendszer egy feltárt darabját is, melynek érdekessége, hogy a fölötte húzódó rétegekben látható a későbbi Szombathely csatornahálózatának egyik vezetéke, amely éppen azt a nyomvonalat követte, mint a kétezer évvel ezelőtti ókori csatorna.

Nagy Zoltán, a Vas Megyei Múzeumok Igazgatóságának vezetője a sajtótájékoztatón közölte: előrehaladott tárgyalásokat folytatnak az üzletközpont beruházójával arról, hogy a feltárt leletek közül minél több a Magellán Center építkezésének befejezése után is látható legyen.

Erre az ígéretek szerint az épület mélygarázsában lesz majd lehetőség. Nem ez lenne az első ilyen bemutatótér Szombathelyen, ahol egy kereskedelmi bank üzletterében, a padlószint alatt már most is megcsodálható az ókori vízvezeték-rendszer egy darabja.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását