Lassíthatja az Alzheimert a jó kondi
A fizikai fittség lassíthatja az Alzheimer-kór súlyosbodását - állítják amerikai kutatók, akik tanulmányukat a Neurology című szaklapban tették közzé. Napjainkban a betegség a 65 év felettiek öt százalékát, a 80 év felettiek 20 százalékát érinti.
2008. július 19. szombat 14:20 - Hírextra
Az Alzheimer-kór, amelynek kiváltó oka ismeretlen, krónikus degeneratív betegség: kórélettanilag az agy körülírt részeiben, a halánték- és a homloklebenyben kialakuló sorvadásban, idegsejtdegenerációabn, valamint egy speciális fehérje, az úgynevezett beta-amiloid agyi lerakódásában jelentkezik.
A BBC News ismertetése szerint a Kansasi Orvosi Egyetem kutatói 121 hatvan év feletti önkéntest vontak be a vizsgálatba: a csoport felénél az Alzheimer-kór korai stádiumát diagnosztizálták. A tudósok arra kerestek választ, hogy a fizikai aktivitás lassíthatja-e a kórfolyamatot.
A vizsgálat résztvevőinek fittségét futópadon tesztelték, majd komputeres tomográfia (CT) segítségével határozták meg az agysorvadás mértékét. Míg az egészségeseknél nem volt semmiféle összefüggés az edzettség és az agy mérete között, a betegek esetében az agysorvadásnak négyszer több jelét észlelték a kevésbé fitt pácienseknél.
Jeffrey Burns, a Kansasi Egyetem adjunktusa szerint a betegség korai stádiumában lévő Alzheimer-betegek képesek lehetnek testedzéssel lelassítani az agysorvadás folyamatát, s ily módon hosszabb ideig megőrizni agyi funkcióikat, vagyis jobb minőségben élhetik az életüket.
Susan Sorensen, a brit Alzheimer Társaság kutatási igazgatója szerint a testedzés révén fokozódik az agyon keresztül átáramló vér mennyisége, s ezáltal több oxigén és tápanyag jut az idegsejtekbe.
"Ez lehet az egyik lehetséges magyarázata annak, miért lassúbb a szellemi leépülés a fizikailag fittebb betegek esetében. A rendszeres testedzés egyébként a demencia kialakulásának veszélyét is csökkenti, az egészséges szív egyben egészséges agyat is jelent" - hangsúlyozta Susan Sorensen.
Forrás: MTI