Utalt arra, hogy az idén számították először a 400+80 pontos rendszerben a pontokat, s így mintegy 20-25 olyan szak van, ahol a pontok 452-475 között mozognak.
Összegzése szerint bevált az új rendszer, a "mezőny széthúzódott".
A szakállamtitkár az MTI kérdésére elmondta, hogy korábban a ponthatár egy-egy ponttal történő elmozdítása akár 25-30 hallgatót is érinthetett, a mostani metódusnál azonban lényegesen kevesebbet, csak egy-két diákot.
Bakonyi László, az Oktatási Hivatal elnöke hangsúlyozta: aki elérte a ponthatárt, azt fel kell venni, aki viszont nem, azt nem lehet.
Elmondta: az, akinek most egyik helyre sem sikerült bekerülnie, a pótfelvételin próbálkozhat majd. A pótfelvételin várhatóan elsősorban költségtérítéses helyeket hirdetnek meg, államilag finanszírozott helyek csak a felsőfokú szakképzésben és a mesterképzésben lehetnek. A jelentkezési határidő augusztus 13-a.
Kerekes Gábor, az Educatio Kht. vezetője arról beszélt, hogy az idén a gazdaságtudományi és a bölcsészképzésben volt kiemelkedő a jelentkezők száma a felvehetőkéhez képest. A műszaki és informatikai területen ugyanakkor 1:1 volt az arány.
Őri András, a Diákhitel Központ kommunikációs igazgatója arról szólt, hogy szeptembertől havonta 10 ezer forinttal több diákhitelt lehet felvenni az állami és a költségtérítéses képzésben egyaránt.
Véleménye szerint érdemes megbarátkozni a költségtérítéses képzés gondolatával, "ami nem ördögtől való", s a diákhitel összege fedezetet tud rá nyújtani.