Egész csontváz került elő
Egy kölyök dinoszaurusz egész csontvázát sikerült kiásniuk japán és mongol kutatóknak. A felfedezés azért fontos, mert a fiatal korban elpusztult állatok maradványai a felnőttekénél sokkal ritkábban maradnak meg egyben.
2008. július 25. péntek 08:03 - Hírextra
A 70 millió éve elpusztult, fiatal Tarboszaurusz - a Tyrannosaurus kisebb méretű rokona - maradványainak első darabjait 2006 augusztusában fedezték fel a Góbi sivatagban, Mongóliában, egy nagy darab homokkőben.
A további kutatások azonban ritka szerencsésen sikerültek, hiszen kiderült, hogy szinte az egész csontváz épségben maradt - jelentette ne Jokojama Takudzsi, a hajasibarai Természettudományi Múzeum szóvivője, a kutatás egyik szervezője.
A maradványokat kétéves munka után sikerült kiásni; mindössze a nyakcsigolya-csontok és a fenékcsont vége hiányzik.
Fiatal dinoszauruszok csontvázát ritkán találják meg jó állapotban, mert a maradványokat könnyebben tönkreteszi a természet, vagy már eleve a ragadozók falták fel.
A mostani kutatás eredménye így fontos lépés lehet annak kiderítésére, hogyan nőttek és fejlődtek a dinoszauruszok - hangsúlyozta Jokojama.
A Góbi sivatagban felfedezett állat becslések szerint 5 éves korában pusztult el, addigra két méteresre nőtt meg - ennek a fajnak felnőtt egyedei a kutatók szerint elérhették a 12 méteres nagyságot is.
Azt nem tudni, hogy a kölyök hím vagy nőstény volt-e.
A japán és a mongol kutatók 1993 óta kutatnak közösen dinoszaurusz maradványok után a Góbi sivatagban.
Forrás: inforadio.hu