A tápióka, amelyet a maniókagyökér keményítőjéből készítenek, szupereledelként egyetlen étkezésben tartalmazhatja mindazt a tápanyagot, amire az embernek egy teljes napon át szüksége van. Amerikai kutatók az afrikai élelemhiány leküzdésében akarnak segíts
2008. július 31. csütörtök 13:45 - Hírextra
A manióka (kasszáva) Amerika trópusi vidékein honos, a kutyatejfélékhez tartozó gumós növény, amelynek nagy keményítőtartalmú megvastagodott gyökere alkalmas liszt készítésére, de az őslakos indiánok még alkoholos italt is készítenek belőle. A gumóból készült tápióka a nyugati konyhákban is kezd teret nyerni. Világszerte ma mintegy 800 millió embernek biztosít táplálékot, akiknek több mint harmada Fekete-Afrikában él.
Az Ohiói Egyetem kutatói a tápiókából készült kását vitaminokkal, ásványi anyagokkal és fehérjékkel dúsították, így az egy napi tápanyagszükségletet teljes egészében tartalmazza az étel egy adagja. Ezenfelül - mint az a Biotech.com portálon megjelent tanulmányból is kiderül - a kasszávanövényt genetikailag is módosították, hogy ellenálljon a legfontosabb kártevőknek, és hogy a benne egyébként természetesen meglévő ciánszármazékok mennyiségét csökkentsék. A mérgező anyagok redukálása lerövidíti a manióka feldolgozásához szükséges időt.
A kutatók reményei szerint 2010-re kísérletképpen legalább két, nélkülöző afrikai országban megindulhat a termelés.