Új genetikai laboratórium
Új, korszerű technikával felszerelt molekuláris genetikai és immundiagnosztikai laboratóriumot adtak át csütörtökön a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumában (DOEC); a 263 négyzetméter alapterületű labor 20 millió forintba került - mondt
2008. július 31. csütörtök 16:52 - Hírextra
Az új labor - a magas színvonalú kutatói és diagnosztikai tevékenység mellett - lehetővé teszi génmutáció vizsgálatok elvégzését nem csak a magyarországi, de a kelet-európai országok betegei számára is - tette hozzá a professzor.
Utóbbi kapcsán Maródi László egyetemi tanár, a DEOEC infektológiai és gyermekimmunológiai tanszékének vezetője emlékeztetett rá, hogy a közelmúltban Jeffrey Modell Diagnosztikai és Referencia Központtá dedikált tanszék elsősorban immunhiányos betegségek és ritka tárolási betegségek molekuláris genetikai szintű diagnózisát biztosítja, beleértve a családtervezés szempontjából nélkülözhetetlen terhesség alatti genetikai diagnosztikát is.
Magyarországon egyedül a Debreceni Egyetem Infektológiai és Gyermekimmunológiai Tanszéke végez immundeficiencia génvizsgálatokat, amelyek száma az elmúlt négy és fél évben meghaladta a 400-at, összköltségük pedig a 66 millió forintot.
Az új molekuláris genetikai laboratórium lehetőséget biztosít génmutáció-vizsgálatok elvégzésére minden Magyarországról, valamint a legtöbb kelet-európai országból érkező beteg számára - fűzte hozzá.
A professzor rámutatott: tanszéke a kiemelkedő kutató tevékenység mellett rendszeresen végez immundiagnosztikai vizsgálatokat. Ezt jól mutatja, hogy 2007-ben több mint 6.500 esetben segítették a speciális immunlaboratóriumi tesztek a fertőzésekre hajlamosító immunhiány betegségek diagnózisát.
Mindezt eddig egy kisméretű, korszerűtlen laborban tették, mostantól pedig európai körülmények között végezhetik - jegyezte meg.
Forrás: MTI