Lundy szigetének keleti partja az Egyesült Királyság egyetlen olyan zónája, ahol teljes halászati tilalom van érvényben. A természetvédő szervezetek szerint többre lenne szükség, de a kormány legutóbb sokkal képlékenyebb "tengeri védelmi zónák" létesítését helyezte kilátásba.
A Lundy zónát öt éve a Natural England nevű szervezet és a Devoni Tengeri Halászati Bizottság együttesen hozta létre. A zöld szervezet tudósai úgy gondolják, hogy a zóna segíti a rákászokat, hiszen itt menedékre lelhetnek a fiatal homárok, hogy majd nagyra nőve kivándoroljanak a halászati területekre.
"Elsősorban a nagy homárok száma gyarapodott a tilalmi zónában a halászott területekhez képest. Az utóbbi években azonban már több a kis homár is a zónán belül, valamint a környékén. A két távoli kontrollponton azonban nem kétszereződött meg a fiatal rákok száma, tehát a gyarapodás valószínűleg a tilalmi zónának köszönhető" - idézte a BBC Miles Hoskint, a Natural England tengerbiológusát.
A kutatók most elkezdték jelölni a fogott homárokat, hogy megnézzék, meddig kószálnak el. A zónán kívül kifogott egyedek bizonyíthatják, hogy a tilalom igazából a halászok javára válik.
A tilalommal a Natural England elsősorban Nagy-Britannia tengereinek aprócska részletében - 0,002 százalékában - szerette volna visszaállítani a modern halászat előtti állapotot. Az övezetet nem csak a rákok védelmére hozták létre, hanem a halak, szivacsok és korallok védelmére is. Mellesleg a természetvédelem a turizmusnak is jót tett.