Nem lesz tömeges elbocsátás
Nem lesz tömeges, vagy nagyarányú pedagógus-elbocsátás a következő tanévben - mondta Tatai-Tóth András, az MSZP-frakció oktatási és kulturális munkacsoportjának vezetője hétfőn Budapesten az MTI kérdésére.
2008. augusztus 4. hétfő 14:53 - Hírextra
Tatai-Tóth András azt mondta, hogy "semmi olyan intézkedést nem hozott a kormányzat, amelyből egyetlenegy pedagógus álláshely megszűnése következne. (...) Egy olyan elem van, ami nem a kormánytól függ: csak a demográfiai okok vezethetnek szűküléshez."
A politikus szerint a "szokásos" tanárelbocsátásokra kell csak számítani, például akkor küldenek el pedagógusokat, ha átszerveznek egy intézményt. Ugyanakkor bizonyos helyeken több tanárra lesz szükség. Sok pedagógus vissza fog kerülni a közoktatásba, olyan helyekre például, ahol nagyon sok a hátrányos helyzetű gyerek - tette hozzá.
Korábban a KDNP és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete is azt hangsúlyozta, hogy pedagógus-elbocsátásokra lehet számítani a következő időszakban. Az ellenzéki párt szerint a nem szakrendszerű oktatás szeptemberi bevezetése, a szakszervezet szerint a januártól tervezett pótlékemelése miatt lehetnek újabb elbocsátások.
Tatai-Tóth András hétfői sajtótájékoztatóján arról is beszélt, hogy a korábbi óraszámemeléssel megspórolt több mint harmincmilliárd forintot a kormány most visszaforgatja a közoktatásba: vonzóbbá szeretnék tenni a pedagóguspályát, és teljesítményalapon, pótlékrendszerrel segítik a tanárokat.
Az új tanévben a kormány például szeretné csökkenteni a tanárokra háruló adminisztrációs terheket - húzta alá.A kormányzat a pályakezdő pedagógusokat is segítené: az egyetemet végzettek havi 32 ezer, a főiskolai diplomával rendelkezők havi 20 ezer forint pluszt kapnak. Kiegészítő illetményt kaphatnak majd a halmozottan hátrányos helyzetű gyerekeket tanítók és a közoktatási intézmények vezetői is - mondta a politikus.
Tatai-Tóth András az MTI kérdésére arról is beszélt, hogy az oktatási kormányzat a törvények betartásával konzultál a pedagógus szakszervezetekkel. Az MSZP-frakció pedig a Pedagógusok Szakszervezetével (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetével (PDSZ) egyaránt egyeztet - fűzte hozzá.
A kérdésnek politikai vetülete is lehet: a PDSZ esetében előfordul, hogy nem a szakmai, hanem a pártérdekek érvényesülnek álláspontjaikban. A PSZ esetében ez nem figyelhető meg - mondta a politikus.
A szakminiszter és a Pedagógusok Szakszervezete július közepén egyezett meg arról, hogy a jövőben havonta konzultálnak majd az aktuális kérdésekről, ebben az egyeztetésben azonban nem vesz részt a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete. A PDSZ tiltakozott a megkülönböztetés ellen azt hangoztatva, hogy a rendszerváltás óta még soha nem vonták kétségbe, hogy a PDSZ-nek helye van az érdekegyeztetés folyamatában.
A Fidesz úgy látja, hogy a szeptemberben induló tanévben folytatódik az oktatásból való forráskivonás, hiszen újabb évfolyamokon lépnek be a csökkentett összegű alapnormatívák - írta közleményében az ellenzéki párt.
Ez a Fidesz szerint azt jelenti, hogy ezeken az évfolyamokon akár 25-30 százalékkal is csökkenhet az egy diákra jutó normatívák összege. A közlemény hangsúlyozta: Gyurcsány Ferenc a hibás azért, hogy ahogyan a korábbi években sem volt, úgy ebben az évben sem lesz fedezet a béremelésekre, és nem lesz pénz a jobb minőségű oktatásra sem.
A Fidesz kiemelte, hogy a pedagógusok jobb elismeréséről szóló ígéretek most már fél évtizedet ölelnek át, azonban érdemi pedagógusi béremelés 2002 óta nem volt. Az ellenzéki párt véleménye szerint újabb nehéz év elé néz a magyar közoktatás, miközben pedagógusoknak azzal kell szembesülniük, hogy a kormánypárt képviselői "átverik és bolondnak nézik őket", a szülők pedig azt látják, hogy drágulnak a tankönyvek, az utazási költségek, az étkezés, így a gyerekeket nevelő családok egyre kilátástalanabb helyzetbe kerülnek.
Forrás: MTI