Magyarország tűzszünetet sűrget
Magyarország támogatja, hogy mihamarabb megszülessen a tűzszünet Grúzia és Oroszország között a dél-oszétiai háborúban - mondta Kohári Lajos, a Külügyminisztérium helyettes szóvivője hétfőn az MTI-nek.
2008. augusztus 11. hétfő 19:01 - Hírextra
"Üdvözöljük a grúz fél jóváhagyását a tűzszünethez, amit nagyon fontos lépésnek tartunk a harci cselekmények befejezése felé, amelyek már eddig is mérhetetlen nagy károkat okoztak emberéletekben és anyagi javakban egyaránt" - mondta Kohári Lajos.
Magyarország támogatja, hogy mihamarabb megszülessen a tűzszünet Oroszország és Grúzia között. Haladéktalanul párbeszédet kell kezdeniük a grúzoknak és az oroszoknak annak érdekében, hogy megoldódjon a válság - fűzte hozzá.
Magyarország támogatja az Európai Unió és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) soros elnökének erőfeszítéseit a helyzet megoldására.
A konfliktusra való tekintettel Göncz Kinga külügyminiszter megszakítja nyári szabadságát és részt vesz az EU külügyminiszterek szerdai tárgyalásán - tette hozzá a helyettes szóvivő.
Grúzia vasárnap adott tűzszüneti parancsot katonáinak, bejelentve, hogy kész azonnal tárgyalásokat kezdeni Moszkvával az ellenségeskedések befejezéséről.
A hét legfejlettebb ipari ország (G7) külügyminiszterei hétfőn sürgették, hogy Moszkva fogadja el az azonnali tűzszünetet, amelyet Grúzia kért, illetve tartsa tiszteletben a kaukázusi ország területi integritását.
Napokig tartó tűzpárbaj után Grúzia múlt pénteken indított katonai támadást az országtól elszakadt Dél-Oszétia ellen, azután hogy a tbiliszi kormány úgy döntött, "helyreállítja az alkotmányos rendet" a területen. Válaszul Oroszország támadást indított a grúz erők ellen. A harcok - amelyekbe Abházia is bekapcsolódott - azóta is zajlanak.
Orosz adatok szerint a háborúnak eddig több mint kétezer civil áldozata van, grúz források több száz orosz katona haláláról beszélnek.Az Európai Unió, az Európa Tanács, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet és a NATO is a dél-oszétiai harcok azonnali befejezésére szólított fel.
Dél-Oszétia (északon) és Abházia (nyugaton) egyaránt a Szovjetunió szétesése után, az 1990-es évek elején megvívott véres háborúban szakadt el Grúziától, amely helyre akarja állítani a fennhatóságát felettük. Az 1992-ben megkötött tűzszüneti megállapodás értelmében orosz-grúz-oszét békefenntartó erők őrzik a felek között meghúzott tűzszüneti vonalat.
Forrás: MTI