Fodor elbukta az aranyat, de nyert egy ezüstöt
Fodor Zoltán bejutott a döntőbe a kötöttfogású birkózók 84 kilós súlycsoportjában, ott azonban kikapott olasz riválisától. Az ezüst azonban így is nagy teljesítmény tőle. Úszásban is szereztünk két pontszerző helyet, Igaly Diána és Hadfi Dániel nem jutott
2008. augusztus 14. csütörtök 06:10 - Hírextra
Vége a nagy menetnek: Fodor Zoltán kikapott a döntőben
12:00
Az olimpia eddigi legnagyobb sikere volt ez a döntő és mégis a legszomorúbb is egyben. A vége előtt néhány másodperccel azt látni, hogy a magyar fiút fölkapja egy bivalyerős olasz és eldobja igazán kedvszegő látvány. Hiszen olyan közel volt az az arany és ezzel a dobással milyen távol került…
Pedig nem kezdődött rosszul a mérkőzés Sike András 84 kilós kötöttfogású tanítványa számára. Jött ugyanis az első perc és kisebb dulakodáson kívül nem történt más ebben az időszakban. Az első golyósorsolásnál aztán nekünk kedvezett a szerencse és kedvezményezettként birkózhatta végig a fél plusz fél percet Fodor. Ott azonban semmi nem történt, mindkét fél erőszakosan ragaszkodott a szőnyeghez, nem sikerült akciózni.
Mint ahogyan a második felvonásban sem, mindössze annyi különbséggel, hogy minden fordított szereppel történt. Így jöhetett az utolsó, mindent eldöntő menet, ahol a szokásos egyperces dulakodás után másodszor is megkapta Fodor az esélyt: a bíró a piros golyót emelte ki a zsákból. Amikor azonban megpróbálhatta volna Minguzzit elválasztani a szőnyegtől az olasz fiú felpattant. S még hátravolt Fodor térdelése, amit ellenfele végül óriási erőlködés után ki is tudott használni: Fodor elfogyó ereje már lette lehetővé, hogy eleget mozogjon és leszorítsa magát, az olasz fel tudta emelni és ekkor már csak hanyatt kellett vágnia magát a magyar fiúval, ez az akció meghozta a kellő pontokat a talján győzelméhez. Ugyan a hátralévő időben még próbált valamit tenni birkózónk, de semmire nem volt elég.
Fodor Zoltán, a Ferencváros birkózója így is élete legnagyobb sikerével gazdagította a magyar csapat olimpiai eredménytábláját. Ezüstöt senki nem várt tőle, sőt előzetesen még a pontszerzés is bravúrnak számított volna tőle. Ez az ezüst tehát inkább egy bravúrezüst, mintsem egy elveszített döntő. Persze most még valószínűleg senki nem fogja tudni ezt megmagyarázni…
Amit pedig a bronzérmes Abrahamian művelt az eredményhirdetésen, az a pofátlanság csúcsa és a sportemberi életérzés teljes hiánya. A svéd birkózó zsebredugott kézzel várta az éremátadást, majd mikor megkapta bronzát, egy hanyag mozdulattal a szőnyegre dobta azt és feldúltan távozott. A svéd baromállat persze vélt és valós korábbi sérelmeiért tette mindezt, de egy olimpiai díjátadón ez akkor is megbocsáthatatlan bűn: ráadásul ezzel elrontotta a mi keserűséggel vegyült örömünket is, amit Fodor Zoltán látványa okozott, amint a dobogón áll.
Fodor Zoltán
Születési idő, hely: 1985. július 29., Budapest
Klubja: Ferencvárosi Torna Club
Súlycsoport: 84 kg
Magasság: 180cm
Fogásnem: kötöttfogás
Eredménye Pekingben: 2. (2008)
További eredményei: vb-8. (2007, Baki), kadett Eb-1. (2002)
Az olimpiával kapcsolatos híreket folyamatosan online lehet hallgatni a Pont FM 88.1 Rock & Sport rádión, amit az alábbi címen lehet elérni: http://www.hirextra.hu/banners/pontfm.m3u.
Birkózó és cselgáncskörkép aranyakkal
14:00
Mi magyarok nem kis izgalmakat élhettünk át a birkózás és a cselgáncs küzdelmeiben ma – vessünk hát egy pillantást arra is, hogy a többi súlycsoportban hogyan alakultak a küzdelmek, mely országokban örülhettek és bosszankodhattak.
A 96 kilósok versenyét (itt indult Virág Lajos, de kiesett és a vigaszágon sem termett számára babér) az orosz Aszlanbek Husztov nyerte, miután simán verte a döntőben a meglepetésember német Mirko Englichet – de ha valaki, hát mi meg tudjuk érteni a németek érzéseit… Az óriások között, azaz a 120 kilósoknál (magyarként Deák Bárdos Mihály indult, de ő sem jutott sokáig) a kubai Mijian Lopez állhatott a dobogó legfelső fokára s onnan tekinthetett le udvartartására: első udvarhölgyként Haszan Barojev (Oroszország), másodikként pedig Mindaugas Mizgaitis (Litvánia) és Jurij Patrikejev (Örményország) nézett fel a csillogó aranyérmet lóbáló királyra.
A 100 kilósak cselgáncsküzdelmeiben (ahol Hadfi Dániel hetedik lett) olyan ország örülhetett, aminek mi talán egyetlen sportolóját sem tudnánk felsorolni – na jó, profi szumóban azért vannak nagyjai – ez a nemzet pedig Mongólia. Tuvshinbar Naidan ráadásul egy másik sivatagos-sztyeppés ország szülöttét győzte le, azaz a kazah Zikiejevet. S ha ehhez hozzáteszem, hogy az egyik bronzérmes pedig azeri…
Hadfinak a vigaszágon sem jött össze
12:30
Hadfi Dániel is úgy járt a vigaszággal, ahogy eddig az összes magyar: csak a pekingi versenynapjának meghosszabbítására volt jó, na meg persze legalább egy hetedik helyezésre. A frissebben mozgó és Matyjaszek ellen ugyanaz volt a koreográfia, mint néhány korábbi meccsén: az ellenfele került előnybe, s végül nem sikerült ledolgoznia a hátrányt. Szemmel láthatóan elfáradt a magyar judós a nap végére, összességében azonban ő sem vallott szégyent – ugyan nem mehet a bronzért és csak hetedikként fognak emlékezni rá, de azért nagyot küzdött.
Olasz arany Igaly számában10:45
Tavaly ennek a versenyszámnak a döntője után magyar aranyérmest ünnepelhettünk, idén azonban Igaly Diána nem jutott be a döntőbe a női skeetben. Ott volt viszont
Chiara Cainero Olaszországból, Kimberly Rhode az Egyesült Államokból és a német Christine Brinker is, s nem véletlenül ezt a három nevet említem. A döntő 100 lövése után ugyanis mindannyian 93 találattal álltak, így szétlövésben dőlt el az aranyérem sorsa. Ebben pedig az olasz lány koncentrált a legjobban, a többiek hibáztak egyet-egyet már az elején, végül a német zárt a bronzhelyen, Rhode pedig behúzta az ezüstöt.
Csak meglesz az érem?
10:00
Úgy néz ki Hadfi Dánielnek nem szegte kedvét negyeddöntőbeli veresége és a vigaszágon is menetel a cselgáncsozók 100 kilogrammos versenyében. Pedig nem ígérkezett könnyűnek az Amel Mekic elleni mérkőzés sem, ahol a bosnyák kezdett jobban. Hadfinak megint olyan judót kellett bemutatnia, amit már-már specialitásává vált: hátrányból kellett szétzilálnia ellenfelét. Végül azonban ez sikerült neki és ipponnal verte a földre vitt riválist.
Ha pedig a lengyel Przemyslaw Matyaszeket is legyőzi, akkor a negyeddöntőben elszalasztott éremért csak megmérkőzhet. Ha ez sikerül neki, akkor a magyar nehézatléták igen sikeres napot zárhatnak, hiszen Fodor Zoltán személyében egy birkózónk már az aranyéremért fog szőnyegre lépni 11 óra 20-kor.