Az alvászavart csak részben indokolja az életkor
A nyolcvanas, kilencvenes éveikben járó emberek rövidebb ideig és némileg rosszabbul alszanak, de kevésbé érzik kialvatlannak, vagy álmosnak magukat. Az idősek komolyabb alvászavarainak okát meg kell keresni és kezelni - összegzik eddigieknél kiterjedtebb
2008. augusztus 29. péntek 18:30 - Hírextra
Mark L. Unruh, a Pittsburgh-i Egyetem munkatársa és kutatócsoportja arra keresett választ, hogy az alvásproblémák az életkor számlájára írhatók-e, vagy érdemes ilyenkor más, egészségügyi okot keresni a háttérben és azt kezelni.
A vizsgálatban 5407 férfi és nő alvását követték otthonukban műszerekkel. Az eredmények szerint a negyvenes éveikben átlagosan 386 percet alvó nők alvásideje nyolcvanas éveikre 341 percre csökkent, férfiaknál pedig 361-ről 326 percre. A mérések azt is jelezték, hogy az idősebbek többször ébredtek fel éjszakánként.
A vizsgálat jelentős különbségeket tárt fel az idősebb nők és férfiak alvási szokásaiban: a korosabb férfiak kevésbé mélyen aludtak, míg a nőknél ez nem változott az idő múlásával. Utóbbiaknak viszont az elalvással adódott több problémája.
A kutatók azt is megjegyzik, hogy míg a mérési adatok szerint a kor előrehaladtával a férfiak alvásminősége romlott erőteljesebben, a kikérdezésnél a nők jelezték gyakrabban, hogy rosszul alszanak.
Az alvászavarok azonban nem erősödnek egyik nemnél sem olyan mértékben az évek múlásával, hogy egy idős ember alvási problémáit csak a korára lehetne fogni - állítják a kutatók. Minden ilyen esetben érdemes megkeresni a háttérben lévő egészségügyi elváltozást, és megfelelően kezelni. A tanulmány szerzői javasolják a viselkedésterápiát, a biofeedback nevű visszacsatolásos módszert, a stressz és a gyász kezelését, a benzodiazepinek és a melatonin használatát.
Forrás: MTI