Yma Sumac 80 éves
Yma Sumac, az ötvenes évek egyik legragyogóbb csillaga, aki a reklám és saját állítása szerint öt oktávot tudott kiénekelni, nyolcvan éves.
2008. szeptember 1. hétfő 12:40 - Hírextra
Származását ügyes publicisták titokba burkolták, mondták róla, hogy az utolsó inka, Atahualpa leszármazottja, hogy a Nap papnője, hogy hangját varázslatoknak köszönheti, de azt is, hogy Amy Camus néven született 1928-ban Brooklynban, s nevét visszafelé írva lett sztár.
A szürke valóság viszont az, hogy spanyol apa és indián anya gyermekeként született Peruban Zoila Augusta Emperatriz Chavarri del Castillo néven. Kecsua indiánként nőtt fel, egy vallási fesztiválon fedezték fel, s nemsokára egész Latin-Amerika érte rajongott. 15 évesen már sofőr vezette limuzinnal járt.
1950-ben szerződtette a Capitol lemezcég, s ekkor vette fel a kecsua nyelven "szép virág" jelentésű művésznevét. A kiadó csak néhány apróhirdetést helyezett el kis lapokban, de vad pletykákat bocsátott szárnyra új csillagáról és az eredmény nem maradt el. Albuma egymillió példány kelt el, a közönséget lenyűgözte, ahogy az ismeretlen énekesnő ismeretlen dalokat énekelt egy ismeretlen, nyelvtörő nyelven.
A sudár termetű, egzotikus szépségű, inka ékszerekkel teleaggatott Yma Sumac sikert sikerre halmozott, még filmek is készültek vele, az egyik természetesen Az inkák kincse címmel. Egy idő után azonban meggyűlt a baja az amerikai adóhatósággal, férjétől elvált, aztán újra hozzáment, s a botrányok miatt divatja gyorsan leáldozott.
Az adósságokban fuldokló Sumac Keletre fordult: 1961-ben féléves turnét tett a Szovjetunióban és a keleti tömb országaiban, ahol világsztárként ünnepelték. Különgép szállította városról városra, a legenda szerint a háborús veteránok kitüntetéseiket dobálták fel neki a színpadra, öltözőjében meglátogatta Nyikita Hruscsov szovjet pártfőtitkár, s ami a legfőbb, tiszteletdíját amerikai dollárban kapta meg.
A hatvanas évek közepén visszatért Amerikába, de itt már senki sem emlékezett rá, férje időközben kifosztotta és otthagyta. A szegény és elkeseredett Sumac hazaköltözött Peruba, egykori nagy sikerei helyszínére csak a nyolcvanas évektől hívták vissza néhányszor és lemezei is újra megjelentek. A kilencvenes évektől ismét Los Angelesben él, de a showbizniszről hallani sem akar, így nem csoda, ha többször elterjedt halálhíre.
A szakértők ma is vitatkoznak azon, valóban ki tudta-e énekelni az öt oktávot, avagy "csak" négyre volt képes. Hangja mindenesetre lenyűgöző volt: suttogott és búgott de dübörgött és ragyogott is, egy levegővétellel képes volt a legalsó mélységekből a legmagasabb regiszterekig emelkedni és visszasüllyedni. Orvosok szerint ádámcsutkájának szokatlan szélessége tette lehetővé, hogy akár három hangot is ki tudjon énekelni egyszerre. Hangja, a dalok egzotikus hangszerelése, különleges előadásmódja döbbenetes hatást gyakorolt a közönségre.
Forrás: MTI