A férfiak kőkorszaki temetője
Tengeri kagylókra, egzotikus ásványokra, fallikus szobrokra bukkantak a Jeruzsálemi Héber Egyetem régészei Izrael északi részén egy, a csiszolt kőkorszakból származó temető feltárása során.
2008. szeptember 4. csütörtök 15:21 - Hírextra
Kfar HaHoresben, a masszív falakkal körülvett 10 méterszer 20 méteres temetőben 65 személy, többségükben fiatal férfiak alusszák örök álmukat. Vannak egyszemélyes sírok, ahogy olyan is, amelyben 17 személyt helyeztek végső nyugalomra - olvasható a ScienceDaily című honlapon.
A temető Kr.e. 8500 és 6750 között keletkezett, abban a korban, amikor a Közel-Keleten megjelentek az első agrárközösségek. A helyszínen a régészek egzotikus ásványokra bukkantak, így a Holt-tenger környékéről származó malachitra, Anatóliából importált obszidiánra. A leletek közé tartozik Ciprusról, esetleg Észak-Szíriából származó fogadalmi szekerce is. Ezek a tárgyak, ahogy a Vörös-tengerről származó kagylók, élénk kereskedelemre utalnak.
Míg az adott korban általában női genitáliák ábrázolása szolgált termékenységi szimbólumként, a Kfar HaHoresi temetőben kizárólag fallikus szobrokra bukkantak - közülük az egyiket a fal alapzatába építették be.
A feltárást irányító Nigel Goring-Morris professzor szerint a kőkorszaki temető a környező települések számára egyfajta kultikus központként szolgált. A tudós ismertetése szerint ebben az évben az expedíció egy sor más érdekes leletre bukkant a térségben, amelyek közül a legkülönlegesebb egy 40 éves férfi épségben fennmaradt, ám teljesen összezsugorodott földi maradványai voltak.
Forrás: MTI