Elsősorban űrhajók építésénél, a Mars-járók hőszigetelésénél használtak a mérnökök aerogél anyagot, amelynek most az egészségügyi alkalmazását fejleszti egy debreceni kutatócsoport. Lázár István, a Debreceni Egyetem docense olyan műcsont kikísérletezésén
2008. szeptember 6. szombat 08:00 - Hírextra
Mesterséges csontpótlás létrehozásához használnának aerogélt, vagyis kis sűrűségű, szilárd, molekuláris szinten lyukacsos anyagot a Debreceni Egyetem kutatói.
Lázár István docens az InfoRádiónak elmondta: azt remélik, hogy az aerogél váz kémiai módosításával olyan csontpótló anyagot tudnak előállítani, amely nemcsak helyettesíti a csontot, hanem arra bírja rá a csontszövetet, hogy benője azt, majd a gél a gyógyult csontból fel is szívódik.
Az aerogél úgy néz ki, mintha kékesszürke füstből lenne kivágva, egy üvegből készült kockára hasonlít - tette hozzá a Debreceni Egyetem docense.
Az anyag átlátszó, éghetetlen és hőszigetelő, emellett saját súlyának 5500-szorosát bírja el. Elsősorban az űrkutatásban hasznosítják. A NASA egy kutatás során műholdon kilőve csillagközi port gyűjtött be az aerogél segítségével, valamint a Mars-járók hőszigetelése is ebből az anyagból készült.