Reális, koncepciózus gazdaságpolitikára van szükség
Varga Mihály, a Fidesz alelnöke szerint az ország nehéz periódus előtt áll, de reális és koncepciózus gazdaságpolitikával gyorsan lehet változtatni a jelenlegi helyzeten. Az Orbán-kormány volt pénzügyminisztere a Vállalkozók Zuglóért Egyesület pénteki ren
2008. szeptember 6. szombat 07:00 - Hírextra
"Sajnos ma senki nem tud könnyű álmot ígérni, az ország előtt egy nehéz periódus van, de józan, reális, koncepciózus gazdaságpolitikával nagyon sokat lehet tenni azért, hogy ezek a feltételek gyorsan megváltozzanak" - fogalmazott Varga Mihály, aki szerint Magyarország jelenleg nem felzárkózik a régebbi uniós tagországokhoz, hanem jobb esetben konzerválni tudja a magyar és az uniós életszínvonal közötti különbséget.
Mint mondta, magas az államháztartási hiány és az államadósság, alacsony a növekedés, magas az infláció, gyenge az exportteljesítmény és gyengék a kis- és közepes vállalkozások is.
Úgy vélte: a miniszterelnök által közzétett program koncepciótlan és hiányzik mögüle a bizalom is, az emberek már nem hisznek az újabb ígéreteknek. Ezzel szemben Varga Mihály szerint egy következő Fidesz-kormány gazdaságpolitikájának a hitelesség, a konszolidáció, a versenyképesség-javítás és az euró bevezetése lenne az alapja.
Mint mondta, a Fidesz két irányban csökkentene adót: egyrészt radikálisan lefaragnák a munkát terhelő adókat a foglalkoztatás növelése érdekében, másrészt pedig családi adózást vezetnének be a katasztrofális demográfiai tendenciák lefékezésére. A Fidesz alelnöke ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a versenyképességet javító lépések előtt, először is rendbe kell tenni államháztartást, fiskális konszolidációt kell végrehajtani, csökkenteni kell a bürokráciát.
A pazarló állami kiadásokra példaként említette a kőröshegyi viaduktra elköltött 40 milliárd forintot, vagy az M6-os autópálya építését és a 4-es metró beruházását, amelyeket szerinte a következő kormánynak ki kell vizsgálnia.
A politikus arról is beszélt, hogy a forint árfolyama még erősebb lehet, és ez a folyamat az euró bevezetéséig tartós is lesz, azonban a szomorú az, hogy míg 2002-ben mindenki 2007-re tette a bevezetés dátumát, jelenleg ezt nem lehet megmondani.
Varga Mihály ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy 2003 és 2008 között a forint árfolyama 10 százalékkal, a cseh koronáé 24 százalékkal, a szlovák koronáé pedig 27 százalékkal erősödött.
Forrás: MTI