Költségvetési plafon
Az SZDSZ azt javasolta a Fidesznek, hogy a parlament fogadjon el egy olyan törvényt, amely nem engedi túlköltekezni a büdzsét, vagyis egy költségvetési plafont állapít meg, mert az ország legfőbb baja az állam túlterjeszkedése - mondta Fodor Gábor liberál
2008. szeptember 18. csütörtök 18:24 - Hírextra
A két pártelnök külön tartott sajtótájékoztatót.
Fodor Gábor közölte: úgy látja, hogy a Fidesz kedvezően fogadta a felvetést, a részletekről később beszélnek. Hozzátette: nincs elvi akadálya, hogy a két párt ebben egyetértsen és reményei szerint a többi politikai erőt is meg tudják nyerni javaslatuknak.
A liberális pártelnök szerint a költségvetési plafon bevezetésével lehet megteremteni az adócsökkentés hátterét, mert ami a kisebbségi kormány javaslatában szerepel, az "irreális és tarthatatlan". Arra a kérdésre, hogy szóba került-e a szakértői kormány a megbeszélésen, Fodor Gábor azt mondta, a kibontakozás útját keresik, ehhez olyan kormány kell, ami élvezi a parlament többségének támogatását, most viszont szándékosan tartalmi kérdéseket akartak letenni az asztalra.
Mint mondta, ez lehet egy szakértői jellegű kormány programja, vagy nevezhetik másképpen is, de először abban kell megállapodni, mi a kibontakozás útja. A találkozón arról is beszélgettek, hogy az SZDSZ javaslatot nyújt be a parlament elé, ami egyértelműen elítéli a kisebbségellenes fellépést. Fodor Gábor szerint ehhez a többi párt, köztük a Fidesz támogatása is megszerezhető.
Az SZDSZ elnöke emlékeztetett arra, hogy a nyáron párbeszédet kezdeményezett a többi párt elnökeivel, hogy lépjenek ki abból a rossz politikai gyakorlatból, ami egymást ellenségnek tekinti. Szerinte önmagában siker, hogy a különböző pártok tárgyalóasztalhoz ültek egymással. Mint fogalmazott, vannak közös célok, ilyen például, hogy egy Magyarország jövőjét szolgáló javaslatot tegyenek le az asztalra. Fodor Gábor úgy látja, Magyarország jövőjét a politikai kibontakozás szolgálja, hogy így megteremtsék a gazdasági növekedés feltételeit és biztosítsák a költségvetési egyensúly megtartását.
Az Orbán Viktorral és a Fidesszel folytatott megbeszélést Fodor Gábor úgy jellemezte, hogy vitáik fennállnak az alapvető kérdésekben. Kifejtette: az SZDSZ rendkívül károsnak tartja, hogy a Fidesz részt vett egy olyan népszavazási kezdeményesben, amely megakasztotta az egészségügyi reformot.
Fodor Gábor azt javasolta a Fidesznek, hogy vállaljon szerepet a parlamenti munkában, mert "helytelen, amikor a kormányfő beszédei alatt kivonulnak az ülésteremből". Megjegyezte: a viták színtere a parlament és a kivonulás rombolja a magyar politikai kultúrát.
A közös pontokról azt mondta, egyetértettek abban, hogy a Gyurcsány Ferenc által Megegyezés néven publikált cselekvési program nem alkalmas Magyarország számára egyértelműen felvázolni a kibontakozás útját.
Súlyos kifogásaink vannak a tervezettel szemben - fogalmazott az SZDSZ elnöke, aki a Megegyezést megalapozatlannak nevezte, mivel az adócsökkentés hátterét a gazdaság kifehérítésére alapozza. Ennél is súlyosabb problémának tartotta, hogy a program nem foglalkozik az állami túlterjeszkedés mérséklésével.
Arra az újságírói kérdésre, hogy mit szól Gusztos Péter csütörtökön reggel a Napkeltében tett kijelentéseihez - a liberális ügyvivő többek között azt mondta, nem volt jó ötlet előhozni a szakértői kormányt -, Fodor Gábor azt mondta, a nyilatkozattal nincs probléma, az SZDSZ-en belül is vita folyik arról, mi a legjobb elnevezés és miként lehet megtalálni egy olyan kormányt, amelyik bírja a parlament többségének támogatását.
Arra a felvetésre, hogy a liberális tárgyalódelegációban miért nem vett részt Kóka János frakcióvezető, Fodor Gábor azt felelte, hogy ennek technikai okai vannak. A megbeszélésen az SZDSZ-t Fodor Gábor mellett Gulyás József, Gusztos Péter és Horn Gábor ügyvivő, a Fideszt Orbán Viktor pártelnökön kívül Navracsics Tibor frakcióvezető, valamint Pelczné Gáll Ildikó és Kósa Lajos alelnök képviselte.
Forrás: MTI