Földi kritizálja a titkosszolgálatokat
Szakmailag indokolatlan dezinformálni a titkosszolgálatnak egy magáncéget - erről Földi László korábbi magas beosztású titkosszolgálati főtiszt beszélt pénteken az MTI-nek.
2008. szeptember 19. péntek 17:09 - Hírextra
Az Információs Hivatal egykori műveleti igazgatóját azzal kapcsolatban kérdezte az MTI, hogy a Népszabadság korábbi információja szerint az UD Zrt. minden olyan hatóságba megpróbált beépülni, ahonnan fontos információt kaphatott, de a Nemzetbiztonsági Hivatalnál felfedezték a kémkedést, és szándékosan dezinformálták a céget.
A dezinformálást olyan esetben alkalmazza a titkosszolgálat, amikor ellenérdekelt rendszereket tájékoztat félre, például egy szembenálló államot vagy terroristákat. Egy magáncég ebbe a kategóriába nem fér bele - mondta Földi László.
Szerinte nem érthető az, hogy egy magáncég állítólag beépül a titkosszolgálat informatikai rendszerébe és a szolgálat - ahelyett, hogy azonnal megszüntette volna ezt az állapotot -, azt nyilatkozza: dezinformációt szolgáltatott. Ez akkor feltételezhető, ha a cég több mint egyszerű magáncég: olyan érdekviszonyrendszer áll mögötte, amelyet manipulálni akarnának. A kormányzat nem utasíthatja belpolitikai játszmában a titkosszolgálatot - tette hozzá a szakértő.
Földi László szerint az adatgyűjtési ügyhöz kapcsolódó hangfelvételt csak a titkosszolgálat készíthet, ha más teszi ezt, bűncselekményt követ el. Ha viszont a titkosszolgálat készítette a felvételt, akkor az operatív anyag nyilvánosságra hozatala a bűncselekmény - mondta.
Az UD Vagyonvédelmi Zrt.-nél és vezetőinek lakásán a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatójának lőfegyverrel visszaélés miatt tett feljelentése nyomán tartott házkutatást a Nemzeti Nyomozó Iroda múlt szerdán. Kiderült, hogy a fegyverek nem minősülnek lőfegyvernek, a rendőrség azonban több számítógépet és adathordozót lefoglalt; a rajtuk található adatokat szakértők elemzik.
Az ügy miatt ülésezett a Nemzetbiztonsági Kabinet is, mivel - Szilvásy György titokminiszter közleménye szerint - egy "titkos hálózat működtetői megkísérelték a behatolást az elektronikus kormányzati gerinchálóhoz kapcsolódó egyes kormányzati szervek információs rendszerébe, veszélyeztetve ezzel e szervek törvényes és biztonságos működését".
Horváth József, az UD Zrt. vezetője a nyomozással kapcsolatban kijelentette: valójában a Fidesz áll a célkeresztben, amelynek kormányzása idején volt ő a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgató-helyettese.
Dávid Ibolya, az MDF elnöke múlt pénteken fordult az ügyészséghez és a Nemzeti Nyomozó Irodához (NNI), mert egy birtokába került hangfelvétel szerint Almássy Kornél - a párt azóta visszalépett elnökjelöltje - érintett lehet egy, az ő személyére vonatkozó adatgyűjtésben.
A pártelnök monogramokat használva közölte: a hangfelvétel szerint Tombor András - Orbán Viktor egykori külpolitikai főtanácsadója - az UD Zrt. vagyonvédelmi céget azzal bízta meg, hogy gyűjtsenek róla terhelő adatokat. A hangfelvétel szerint a megbízás mögött Almássy Kornél áll, a párt élén történő váltást pedig "Stumpfék" pénzelik.
Stumpf István visszautasította, hogy bármi köze volna az ügyhöz.
A hvg.hu által később nyilvánosságra hozott hangfelvétel szerint a beszélgetés Tóth János, az UD Vagyonvédelmi Zrt. egyik tulajdonosa és egy általa "elnök úrnak" nevezett személy között folyt. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója elismerte, hogy ő hallható a felvételen.
"Az UD Zrt. az OTP Bank számára kizárólag őrzés-védelemmel kapcsolatos szokásos tevékenységet végzett, illetve végez (...), a telefonbeszélgetésben szereplő ügytől teljességgel távol maradtam. Ugyanakkor a kialakult helyzet kapcsán (...) megteszem a szükséges jogi lépéseket" - nyilatkozta a Népszabadság múlt szombati számában Csányi Sándor.
A Fővárosi Főügyészség csütörtökön közölte: a feljelentést elutasította, mert bár a hangfelvétel magántitok jogosulatlan megismerése bűntettének megállapítására adhatna alapot, a cselekmény előkészületi szakban maradt, így nem bűncselekmény.
Forrás: MTI