Megnyílt a konferencia
Hiller István oktatási és kulturális miniszter megnyitó beszédében elmondta, hogy a hat és fél évszázados múltú magyar felsőoktatásban mindig meghatározó szerepe volt a nemzetközi kapcsolatoknak, elsősorban a Duna-menti országokban működő felsőoktatási in
2008. szeptember 25. csütörtök 20:03 - Hírextra
Az elmúlt másfél évtizedben jelentős változások mentek végbe a magyar felsőoktatásban, amelyek elsősorban mennyiségi jellegűek voltak. Míg a 90-es évek elején százezren tanultak a magyar felsőoktatási intézményekben, a hallgatók létszáma jelenleg eléri a 400 ezret - mondta.
A mennyiségi változást szükségesnek nevezte, de kiemelte, hogy ez két évvel ezelőtt lezárult, azóta a minőségre helyezik a hangsúlyt, ugyanúgy, ahogy a világban, az unióban és a szűkebb régiónkban is.
Kitért arra, hogy Magyarországon a II. világháború óta a legjelentősebb infrastrukturális fejlesztési program valósul meg a felsőoktatásban. Az elmúlt fél évtizedben 400 millió eurónyi, a következő három évben több mint 300 millió eurónyi infrastrukturális fejlesztést hajtanak végre az egyetemeken és más felsőoktatási intézményekben.
A miniszter arról is beszélt, hogy néhány nappal ezelőtt az Európai Unió elnökének, Manuel Barrosónak a jelenlétében megnyílt Magyarországon az Európai Innovációs és Technológiai Intézet. Ez azt jelenti, hogy a kontinens, az unió egészének innovációs politikáját a magyar fővárosból fogják irányítani.
A Duna-menti Rektori Konferenciát az Ulmi Egyetem, a Bécsi Egyetem és a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem alapította Bécsben 1983-ban. Jelenleg 13 ország 49 felsőoktatási intézménye a tagja az együttműködésnek.
A mostani budapesti 25. jubileumi közgyűlésre 19 európai országból több mint százan érkeztek.
A háromnapos rendezvényen több mint 40 előadás lesz egyetem-menedzsment, élethosszig tartó tanulás, nemzetköziesedés, valamint tudás- és technológiatranszfer, innováció témában.
Forrás: MTI