2024. november 22. - Cecília

566 dolgozóból kilencvenen sztrájkoltak a HospInvest ellen

Hétfőn a délelőtti műszakban 566 dolgozó közül 90-en sztrájkoltak a jelenléti ívek összesítése szerint az egri kórházban - jelentették be az érdekképviseletek sajtótájékoztatóján.
2008. október 6. hétfő 14:40 - Hírextra
A határozatlan időre meghirdetett munkabeszüntetésben majdnem kizárólag orvosok vettek részt - közölte Pócs Alfréd, a Medcaritas szakszervezet intézményi vezetője.

A sajtótájékoztatón szolidalításukról biztosították az egri "kórházvédőket" a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének, a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezetének (VDDSZ), valamint a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezetének vezetői.

A sztrájkra azt követően került sor, hogy a HospInvest szeptember 29-én megkapta az engedélyt az intézmény működtetésére a népegészségügyi szolgálattól.

A "kórházvédő bizottság" fő követelése, hogy az intézmény menedzsmentje nyilvánítsa ki, miszerint az ellátás összeomlása fenyeget. Ebben a helyzetben kérje a fenntartó hevesi megyegyűlést, hogy azonnal mondja fel a HospInvesttel az intézmény működtetéséről szóló szerződést - mondta a sajtótájékoztatón Szabó Pál, a testület elnöke.

Hegyaljai Judit, az Egészségügyi és Szociális Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (EDDSZ) intézményi vezetője korábban az MTI-nek elmondta: a sztrájk ideje alatt a vasárnapi ügyeletnek megfelelő ellátást nyújtják a munkabeszüntetéshez csatlakozó dolgozók. A sürgősségi és a fekvőbeteg-ellátás működik, ám a tervezett, de nem sürgős műtétek elmaradhatnak. Ugyanakkor a járóbetegek ellátása szünetel - közölte az érdekképviseleti vezető.

Az MTI tudósítója viszont azt tapasztalta a kórházhoz tartozó rendelőintézetben, hogy folyamatos a járóbeteg-ellátás, az emberek a legtöbb szakrendelés ajtaja előtt nyugodtan vártak a sorukra és működött az ellátási sorrendet meghatározó, úgynevezett kartonozó részleg is.

Név nélkül nyilatkozó intézményi dolgozók szerint ezt az is segítette, hogy fele annyi beteg jelentkezett az intézményben, mint egyéb hasonló napokon. Valószínűleg az emberek értesültek a tervezett sztrájkról. Volt olyan dolgozó, aki azt mondta, hogy gyakorlatilag zökkenőmentesen folyik az ellátás.

A sajtótájékoztatón Kerpen Gábor, a Liga Szakszervezetek alelnöke szolidaritásáról biztosította a "kórházmentő akcióban" résztvevő dolgozókat. Mint mondta, elutasítják, a kórház privatizációját, mert így a munkavállalók bizonytalanabb helyzetbe kerülnek és romlik az ellátás színvonala.

Ugyancsak kinyilvánította szolidalítását a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete nevében Mártonné Adler Ildikó, az érdekképviselet egri ügyvivője, aki szerint a vagyonkezelés átadása romló fizetési és munkakörülményeket, megszűnő állásokat és ellehetetlenülő érdekvédelmet jelent.
Kovács Ferenc, a VDDSZ képviselője a sajtótájékoztatón úgy vélekedett, hogy eredményes sztrájkot tartottak reggel 8 és 10 óra között az egri vasútállomáson, hiszen három vonat közül, a legfontosabb Budapestre indulót sikerült visszatartaniuk.

Hegyaljai Judit, az Egészségügyi és Szociális Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének intézményi vezetője bejelentette, hogy október 8-án a tiltakozás újabb formájaként félpályás útlezárást tartanak két, Egerbe bevezető főúton 6 és 18 óra között.

Mindezzel egy időben a megyeháza előtt összegyűlt egy 10-15 tiltakozóból álló csoport, ám rendőri intézkedésre nem került sor.

Ennek kapcsán Soltész Bálint, a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője cáfolta azt a sajtóértesülést, hogy rohamrendőröket vezényeltek a helyszínre. Mint mondta, csak megerősített járőrszolgálatot tartottak a megyeháza környékén.

A Heves megyei Önkormányzat elnöke az MTI-hez eljuttatott közleményben tudatta, hogy nem bontja fel a HospInvesttel kötött szerződést, mert az felelős, jó döntés. Jó a kórházban dolgozóknak és jó a megyében gyógyulóknak - közölte Sós Tamás (MSZP).

A szocialista vezetésű hevesi megyegyűlés március 25-én hagyta jóvá azt a szerződést, amelynek alapján a következő húsz évben a HospInvest Zrt. működtetheti a Markhot Ferenc kórházat. A vagyonkezelésre kiírt tenderen a HospInvest mellett a Debreceni Egyetem is pályázott és pályázaton kívüli ajánlatot nyújtott be az egri önkormányzat.

A Fidesz mindvégig azzal vádolta a megye szocialista vezetését, hogy a HospInvestre szabták a pályázatot. Civil szervezetek és a kórházi érdekképviseletek is több alkalommal tiltakoztak a funkcionális privatizáció ellen.

Időközben a Heves Megyei Bíróság jogerősen hatályon kívül helyezte a megyei önkormányzat határozatát, amely a HospInvestet nyilvánította a kórház vagyonkezelésére kiírt pályázat győztesének. Az ítélet indoklása szerint a HospInvest pályázati dokumentációjához csatolt banki igazolás nem felelt meg a pályázati kiírásban foglaltaknak.

Az MTI által korábban megkérdezett jogászok szerint az ítélet nem érinti közvetlenül a megye és a cég között létrejött szerződést, annak felbontása polgári peres úton kezdeményezhető.
Az intézményben működő érdekképviseletek figyelmeztető sztrájkot tartottak szeptember 26-án, az egri önkormányzat pedig bejelentette, hogy pert indít a vagyonkezelési szerződés megsemmisítéséért, illetve fellebbezést nyújt be a népegészségügyi szolgálat döntése ellen.
Ugyanakkor a Heves Megyei Bíróság elfogultságot jelentett be és a város keresetét a Fővárosi Ítélőtáblához továbbította.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását