Kondommal az aszály ellen
Ősi fogamzásgátló módszerhez folyamodtak a maszájok, hogy értékes kincseiket, a kecskéket megvédjék az aszálytól. A szerkezet - amelyet olornak hívnak - megakadályozza az állatok párzását.
2008. október 6. hétfő 12:36 - Hírextra
Az olort marhabőrből vagy műanyagból készítik, és a kosok dereka köré rakják fel - így akadályozzák meg az állatok párzását. A "fogamzásgátlásra" azért van szükség, hogy korlátozzák az állatok számát, így aszály idején mindegyik kecskének jut elegendő táplálék.
A kenyai fővárostól, Nairobitól 80 kilométerre fekvő Kajiado körzetében nagyon kevés csapadék esett az idén, sivár és terméketlen lett a táj, emiatt a maszájoknak egyik helyről a másikra kell terelniük az állatokat, hogy elegendő vizet és füvet találjanak a számukra. Márpedig a maszájoknál az egész nagy családok túlélése múlhat azon, hogy életben tudják-e tartani az állataikat.
Az olor úgy néz ki, mint egy kötény, és három hónapig marad a kosokon; novemberben, mikor megkezdődik az esős évszak, leveszik róluk - és szabad a szerelem!
Az olor használata nagyon hatékony módszer a nyáj létszámának korlátozására, és sokkal olcsóbb megoldás, mint ha két pásztort alkalmaznának - egyet a kosok és egyet a nőstények felügyeletére.
Rosszul teszi, aki nem rak olort a bakokra, és nem csupán azért, mert esetleg elpusztulnak az állatai, hanem azért is, mert súlyos büntetést kell fizetnie, ha a tulajdonában lévő kos más nyájak nőstényeire veti a szemét.
Forrás: inforadio