A kormány sajnálja az államfő távolmaradását
A kormány sajnálja, hogy Sólyom László államfő nem vesz részt a nemzeti csúcson - mondta Budai Bernadett kormányszóvivő keddi internetes sajtótájékoztatóján az MTI kérdésére.
2008. október 14. kedd 14:43 - Hírextra
"A kormány sajnálja azt, hogy a köztársasági elnök nem tartja talán annyira fontosnak, kiemelkedőnek a helyzetet vagy a csúcstalálkozót, hogy erre elmenjen" - mondta Budai Bernadett.
Az államfő álláspontjával kapcsolatban elképzelhető, hogy "itt valami félreértés van", hiszen a találkozón kompetens, a témához értő emberek vesznek majd részt - hangsúlyozta a kormányszóvivő.
A köztársasági elnökön kívül lényegében mindenki elfogadta a meghívást a csúcsra - tette hozzá.
Sólyom László kedden jelentette be, hogy nem kíván részt venni a miniszterelnök által összehívott nemzeti csúcson.
A tanácskozás "nem szolgálja a felelősségi viszonyok tisztázását, technikailag nem látom célravezetőnek, én ezen a tanácskozáson nem kívánok részt venni, az állam nem így működik" - fogalmazott az államfő.
Sólyom László kiemelte: örömmel hallja, hogy a pénzügyi válság elhárítása, illetve a következmények enyhítése összefogásra készteti a parlamenti pártokat. Ugyanakkor hozzátette: súlyos fenntartásai vannak a nemzeti csúcs néven összehívott tanácskozással kapcsolatban.
Az államfő szerint a testületnek nincsen megfelelő információja, nincsen megfelelő szakértelme, hogy választ adjon a felvetett kérdésékre.
Gyurcsány Ferenc vasárnap kezdeményezte a nemzeti csúcsot, hétfőn pedig bejelentette, hogy szombaton tartják a találkozó.
A 40-50 fős testülettől azt várja a kormányfő, hogy a következő hetekben kezdje el a munkát, és lehetőség szerint pár hónap alatt jusson el egy átfogó társadalmi-gazdasági megállapodás, a nemzeti felemelkedés programjának megalkotásáig.
Gyurcsány Ferenc azt kezdeményezte, hogy a nemzeti csúcs a programalkotáskor tegyen javaslatot az euró magyarországi bevezetésének dátumára, egy középtávú bérmegállapodásra, a nyugdíjrendszer hosszú távú fenntartása érdekében teendő középtávú lépésekre, a szociális rendszer megújítására, és állapodjon meg az oktatási és képzési rendszer hosszú távú fejlesztési koncepciójáról.
Forrás: MTI