Először tekinthetők meg Európában két 18. századi japán művész különleges dekorációs alkotásai, amelyek a Sikoku szigetén épült Konpira-Szan szentély termeit dekorálják: a festett csúsztatható válaszfalak és paravánok díszítései Okio Marujama (1733-1795)
2008. október 15. szerda 07:51 - Hírextra
A szentély a 17. század óta nagy népszerűségnek örvend, egyfelől a tengerészek és a tengeri emberek védelmezőjeként, másrészt ma is aktív művészeti alkotóhelyként. A termeit több részre osztó paravánokat és a csúsztatható válaszfalak kompozícióit virágok, növények, tigrisek és darumadarak dekorálják.
Eddig ezek a japán művészetre igen jellemző, nagy becsnek örvendő belső díszítő elemek sohasem hagyták el az országot. Nemrég azonban több kiállításon bemutatták ezt a "mozgó architektúrát" magában a szigetországban, most pedig első külföldi útjukon Franciaországban, a Guimet-múzeumban láthatók szerdától december 8-ig, a Franciaország és Japán közötti diplomáciai kapcsolatok felvételének 150. évfordulója alkalmából.
A kiállításon rekonstruálják a Sikoku szigeti sintoista templom két termét, köztük egy fogadóhelyiséget, bemutatva a mozgatható építészeti elemeket és azt a kapcsolatot, amelyet megtestesítenek a természettel, a spiritualitással és a festészettel.