Kivándorolnak a bevándorlók
Az izlandi pénzügyi válság sok - főleg lengyel - bevándorlót kényszerít arra, hogy ismét útilaput kössön a talpára és hazatérjen, ami újabb csapást mér a sziget gazdasági életére.
2008. október 22. szerda 08:07 - Hírextra
Ahogy az izlandi falvakból elvándorolt a fiatalság a fővárosban, Reykjavíkban keresve a boldogulást, a halfeldolgozásból élő kis közösségek kezdtek felmorzsolódni. Ám az utóbbi néhány évben az országba érkező - legnagyobb számban lengyel - vendégmunkások, akik nem ritkán családjukkal együtt telepedtek le a kihalásra ítélt településeken, lendületet adtak a helyi iparnak, és benépesítették az elárvult házakat.
ú
A csőd szélére került országban azonban az égbe szökött az infláció, így a megtakarításaikat hazaküldő bevándorlók mostanság már mind a hazatéréssel foglalkoznak, mert egyszerűen nem éri meg nekik tovább maradni. Különösen azok után, hogy a kormány megszigorította a valuta kiküldését az országból.
A BBC keddi helyezetjelentése Flateyri, egy fjord menti település példáját idézi, ahol a kétszáz lakos több mint fele lengyel. A hajdanán 3-400 lelkes falu egyetlen munkahelyén, a halfeldolgozóban harminchatan dolgoznak, közülük csupán három az izlandi.
"A munkások többsége Lengyelországból jött. Nélkülük nem tudnánk nyitva tartani az üzemet. Ők tartják életben a falut" - mesélte Vigdis Erlingsdottir, az üzem tulajdonosa.
A Krzyszewska házaspár gyerekeivel együtt három éve telepedett le Flateyriben, s még egy házat is vettek. Az asszony már otthonának érezte a helységet, de mint mondta, az infláció miatt azt tervezi, hogy visszatér Lengyelországba, sőt a bátyja és az unokatestvére is hazakészül.
S miközben az izlandi gazdaság nyilvánvalóan megsínylené a vendégmunkások kivándorlását, a közvélemény sem áll az idegenek pártján. Többek között azt nehezményezik, hogy a lengyelek nem tanulják meg a helyi nyelvet.
"Egy benzinkútnál dolgoztam. Csak lengyelül beszéltek hozzám, és ez nem tetszett, mert túl sokan voltak. Saját közösségük van - a lengyel közösség" - méltatlankodott BBC riporterének a 19 éves várandós Maria Kristjansdottir, aki épp most költözött vissza a fővárosból vidékre.
A lengyeleket, akiknek számát konzulátusuk nyolcezerre teszi, a hírekben megjelenő egyes bűncselekmények nyomán is sokan megbélyegzik. A közhangulatra jellemző, hogy a tavalyi választásokon egy kis ellenzéki párt azzal az ígérettel jutott be a parlamentbe, hogy keresztülviszi a bevándorlás megszigorítását.
Márpedig a bevándorlók nélkül nemcsak Erlingsdottir halfeldolgozójára kerülhet lakat, hanem a kihalt falvak házaira is.
Forrás: MTI