Holnaptól a HospInvest üzemelteti az egri kórházat
November elsejétől a HospInvest Zrt. működteti az egri Markhot Ferenc Megyei Kórházat, a kórház szombattól már nem a megyei önkormányzat költségvetési szerve, a dolgozók közalkalmazotti viszonya megszűnik - erről pénteken döntött a Heves megyei közgyűlés.
2008. október 31. péntek 17:21 - Hírextra
A közgyűlési döntést a szocialista képviselők és egy független képviselő támogatásával hozták meg; 602 dolgozó munkaviszonya megszűnik, végkielégítésük kifizetésére pályázatot adott be az önkormányzat.
Az ülés bombariadó miatt 2,5 órás kényszerszünet után kezdődött el.
A 40 tagú testületben 19 taggal rendelkező Fidesz képviselői leszögezték: mivel szerintük törvénysértések történtek a megyei önkormányzat és a HospInvest Zrt. szerződéskötése kapcsán, ráadásul úgy látják, hogy a magáncég által működtetett kórház "be fog dőlni", nem adják ehhez a nevüket.
A közgyűlés ülése folyamatos botrányhangulatban zajlott, mindvégig tartott a hangos bekiabálás, skandálás, sípolás, a HospInvest elnökébe "elég volt" kiabálással és tapssal fojtották bele a szót, amikor a kérdésekre válaszolt. Az 50-70 fős hangoskodó csoport saját, trágárságoktól sem mentes bekiabálásait is megtapsolta, és dulakodás is kialakult az ülésteremben, amikor valakit megpróbáltak kivezetni.
Benkár József főjegyző ismertette: 602 kórházi dolgozó munkaviszonya megszűnt, ők azok, akik vagy nem kívántak munkaszerződést kötni, vagy nem válaszoltak az ajánlatra. 875 millió forintba kerül a végkielégítésük, az önkormányzat munkabérhitelt vesz fel, amíg igénybe tudja venni a pályázaton erre kért pénzt.
Fizikai képtelenség az utolsó munkában töltött napon kifizetni a végkielégítést - mondta.
Kollányi Gábor, a HospInvest Zrt. elnöke a feltett kérdésekre válaszolva elmondta: az ügyeleti beosztás elkészült, a dolgozói létszámot november elseje után tudja ellenőrizni az ÁNTSZ. Az állománytáblával kapcsolatban az őket ért fenyegetések miatt titoktartást ígértek a dolgozóknak, és ezt betartják, amíg a törvény erre lehetőséget biztosít.
Elmondta: a HospInvestet minden esetben olyan kórház működtetésére hívták, ahol problémák voltak, ilyen volt az egri is. A pénzügyire tehát igen, a morális válságra azonban nem számítottak, így arra, hogy négy főigazgatónak kellett távoznia egymás után, és egy csoport megakadályozta, hogy orvosok át merjenek szerződni.
A morális válság miatt nem lesz zökkenőmentes az átállás, néhány hetes szervezési munka szükséges ahhoz, hogy az ellátás visszaállhasson a megszokott szintre - mondta.
Hozzátette: biztonsági őrök és rendőrök biztosítják majd a kórház területét, a betegek, a betegellátás, és a kórházi dolgozók biztonsága érdekében pedig költöztetéssel koncentrálják a betegellátást.
Forrás: MTI