Komoly siker a magyar csillagászatban
Az Eger kisbolygó 1982-es megtalálása óta magyar kutatók most először fedeztek fel olyan égitestet, amely a földközeli objektumok csoportjába tartozik.
2008. november 16. vasárnap 08:53 - Hírextra
Az MTA Konkoly Thege Miklós Csillagászati Kutatóintézete és a Szegedi Tudományegyetem együttműködésében 1997 óta folyó kisbolygó-megfigyelési program keretében most először sikerült Földünket jelentősebben, bár nem veszélyesen megközelítő kisbolygót felfedezni.
A 2008 UZ201 jelű égitestet a Piszkés-tetői Csillagvizsgáló 60 cm-es Schmidt-teleszkópjának október 25-ei felvételein azonosította Sárneczky Krisztián és Kárpáti Ádám. A képek egy sokkal távolabbi, a Szaturnusznál is távolabb járó kisbolygó megfigyelése céljából készültek, az új égitest véletlenül futott rá a felvételekre.
A 20,5 magnitúdós égitest nem gyors mozgásával, hanem a mozgás szokatlan irányával hívta fel magára a figyelmet. Pontosan merőlegesen haladt a többi kisbolygóhoz képest. Mivel a felhős időjárás miatt csak öt nappal később, október 30-án tudták újraészlelni, egy ideig probléma adódott a két éjszaka megfigyeléseinek összekapcsolásával.
Végül több levélváltás után a Minor Planet Center földközeli objektumokkal foglalkozó tagja, Timothy Spahr az automata szoftver megkerülésével november 2-án tette fel a földközeli kisbolygók megerősítését szolgáló honlapra az égitestet. A felhívás alapján néhány órával később az Egyesült Államok több obszervatóriumából is észlelték az új kisbolygót. Végül másnap kapta meg ideiglenes jelölését, amikor a Minor Planet Electronic Circularban az első hivatalos pályaelemeket is közzétették.
Forrás: csillagaszat.hu