Himnusz a sakkhoz
"Sakkparti zenével" című kiállítással nyílt meg az idei taorminai művészeti fesztivál, amelyet a 2001-ben elhunyt Giuseppe Sinopoli karmester-zeneszerző emlékének szenteltek.
2008. november 17. hétfő 08:59 - Hírextra
Ha választania kellene az Oscar-díj és sakk-világbajnokság között, Ennio Morricone egy pillanatig sem habozna. "Az összes Oscart odaadnám ezért a trófeáért" - jelentette ki a Corriere della Sera című olasz napilapnak. A filmzenéiről híres komponistának régi szenvedélye a sakk. Egyedül tanult meg játszani egy füzetben talált útmutató alapján és nagyon megkedvelte a jét. Édesapja azonban, aki nyugtalankodott a jövője miatt, nem akarta, hogy ennek a játéknak rabja legyen, ezért kérte, hogy hagyja abba. Morricone akkor 19 éves volt. Több mint egy évtized szünet után kezdett újra sakkozni.
"Ekkor azonban a zene már az életem részévé vált, így uralkodni tudtam a másik nagyszerű rögeszmémen. Sok bajnokságon vettem részt, a nemzeti válogatott második kategóriájába tartozom. Sikerült döntetlent játszanom Borisz Szpasszkijjal és elérem az 1900-2000 Élő-pontot. Ez jó eredmény akkor is, ha a világbajnok 2800-nál tart, Garri Kaszparov pedig elérte a 2851-et" - magyarázta.
Arra a kérdésre, hogy ő és zenésztársai miért tartják a sakkot olyan vonzónak és hol találkozik a játék a zenével, így válaszolt: "A sakk rokona a matematikának és a matematika, mint Püthagórász mondta, rokona a zenének. Különösen egyfajta zenének, például Clementiének, amely kapcsolódik a számokhoz, a kombinációkhoz. Ezek a sakknak is kulcselemei."
Ezután emlékeztetett arra, hogy Ingmar Bergman is megidézte a játékot A hetedik pecsétben, ahol a lovag a Halált hívja ki egy végzetes sakkpartira. Kevesen tudják, hogy Morricone 2006-ban a torinói bajnokság szervezőinek kérésére megkomponálta a sakkozók himnuszát.
"A sakkban élet, harc van. Ez a legkeményebb sport, hasonló a bokszhoz, csak sokkal lovagiasabb. Nincs vér, nincs sérülés. De nem hideg sport, görcsös feszültség uralja. Van, aki azt mondja, a sakk néma zene. Igen, számomra sakkozni olyan, mint szimfóniát komponálni" - mondta végezetül.
A kiállítás fotókkal, festményekkel, írásművekkel szemlélteti a sakk és a zene kapcsolatát. Clementi például hajlandónak mutatkozott játszani minden jelentkezővel. Persze nem zenét: sakkot.
Forrás: MTI