A Fidesz európai példákra hivatkozik
A Fidesz az európai példákat követve javasolja a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának, hogy a jelenlegi 11,5 százalékról csökkentse 6 százalékra a jegybanki alapkamatot, az ellenzéki párt szerint emellett adócsökkentésre is szükség lenne a gazda
2008. november 19. szerda 14:35 - Hírextra
Navracsics Tibor szerint a kormány az elmúlt másfél hónapban tett lépései súlyosbítják a válságot, "Gyurcsány Ferenc Európával szemben halad a válságkezelés tekintetében".
Mint mondta, az európai országokban október óta több kamatcsökkentést hajtottak végre, valamint adócsökkentést és gazdaságélénkítő programokat terveznek, hogy pénzhez juttassák a gazdaságot, a kis- és közepes vállalkozásokat és megőrizzék a munkahelyeket, miközben Magyarország a "szocialista utat" követi, amelynek jellemzője a megszorítás, az adóemelés, a kamatemelés, a gazdasági hanyatlás és a munkahelyek megszűnése.
A szocialisták ezt tudják, ez az az út, ami több mint 20 éve újra és újra válságba sodorja a magyar gazdaságot - jegyezte meg.A politikus azt kérte a MNB monetáris tanácsától, fontolja meg, hogy az európai viszonylatban is magas jegybaki alapkamatot csökkentsék 6 százalékra, hogy megérje hitelt felvenni a vállalkozásoknak. A Fidesz szerint azonban ez önmagában nem elég, arra is szükség van, hogy adócsökkentéssel, növekedési csomaggal pénzt juttassanak a gazdaságba.
A Fidesz frakcióvezetője felsorolta, hogy október elején az angol, a svéd és a svájci jegybank, valamint az Európai Központi Bank hajtott végre összehangolt félszázalékos kamatcsökkentést.
A legnagyobb ellenzéki párt úgy látja, Magyarországnak az európai trendekhez kellene alkalmazkodnia, a jelenlegi helyzetben ugyanis képtelenség arra alapozni egy gazdaságpolitikát, hogy a vállalkozások majd 18-20 százalékos kamattal vesznek fel hitelt.
Navracsics Tibor hangsúlyozta, hogy kormány gazdasági-költségvetési politikájának és a MNB kamatpolitikájának is segítenie kell a gazdaságot, olcsóbbá kell tenniük a hitelhez jutást, mert a kis- és közepes vállalkozói szektor jelenleg a létéért küzd. A válság könnyen jelentheti az egész vállalkozói szektor végét, munkahelyek ezrei-tízezreinek megszűnését és a magyar gazdaság tartós depresszióba fordulását - figyelmeztetett.
A frakcióvezető megjegyezte, hogy a Magyar Nemzeti Bank októberi három százalékos kamatemelése nem aratott osztatlan sikert szakmai körökben, többen úgy vélték, hogy a jegybank kamatemelése kockázatos és szembemegy az európai trendekkel. Hozzátette: az MNB indoka, miszerint a magas magyar államadósság miatt kényszerült erre a forintvédő intézkedésre, annak tanúságtétele, hogy a jegybank sem bízik abban, hogy a kisebbségi kormány gazdaságpolitikája költségvetési politikája tudja kezelni a válságot.
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke kedden Veszprémben jelentette be: a Fidesz felszólítja a kormányt és a jegybankot, hogy azonnal és radikálisan csökkentse a jegybanki alapkamatot.
Nyakó István, az MSZP szóvivője reagálásában az MTI-nek azt mondta, a Fidesz elnökének figyelmét elkerülte az a tény, hogy az alapkamat mértékét nem ő és nem is a kormány, hanem a független Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa határozza meg.
"Orbán Viktor számháborúzik, és a nemzeti bank függetlenségét támadja, amikor az alapkamat radikális csökkentését követeli" - fogalmazott a szóvivő. Szavai szerint a nemzeti bank éppen azért független, hogy a politika ne rángathassa kénye-kedve szerint a gazdaságot, illetve a vállalkozások és a polgárok helyzetét alapvetően meghatározó alapkamatot.
"A Fidesz elnöke azt hiszi, zöldségpiacon van, ahol alkudozni lehet. Nem tudja, hogy az ilyen kiélezett helyzetben a legfontosabb a biztonság és a kiszámíthatóság" - mondta.
Nyakó István bírálta az adócsökkentésre vonatkozó fideszes javaslatokat, utalva arra, hogy a meghatározó gazdasági szereplők, a vállalkozások képviselői közül mindenki érti és elfogadja, hogy a mostani helyzetben nincs lehetőség az adók csökkentésére.
A szocialista pártszóvivő azon a véleményen van, hogy az ország kamatostul fizetné meg, ha elfogadná a Fidesz "akciós ajánlatait": elszegényített államháztartás, megbénuló állam, amely nem képes kielégítő szociális ellátást nyújtani a polgárainak, bedőlő forint, elszabaduló infláció, fizethetetlenné váló hitelek - szerinte ez lenne az eredmény.
Forrás: MTI