Kortárs Zenei Napok Szegeden
Ősbemutatóval, kórus- és kamarahangversennyel, valamint fiatal zeneszerzők estjével is várják hétfőtől csütörtökig a 38. alkalommal megrendezett Vántus István Kortárszenei Napok Szegeden a közönséget.
2008. november 22. szombat 13:47 - Hírextra
Mint azt Hollós Máté, a szervező Vántus István Társaság elnöke az MTI-nek elmondta, a hagyományoknak megfelelően a fesztivál nyitónapján, hétfőn egy zeneszerzővel ismerkedhet a Somogyi-könyvtár közönsége: idén Dukay Barnabás nézeteiből és alkotásaiból kaphatnak ízelítőt. Az ő egyik kompozíciója elhangzik a hétfő esti hangversenyen is, amelyen Kocsár Miklós, Madarász Iván és Sugár Miklós alkotásai mellett Balassa Sándor Nyitány és jelenetek című művének ősbemutatóját játssza a Weninger Richárd vezényelte Weiner Kamarazenekar.
A Szegedhez kötődő jeles művészeket középpontba állító sorozatban idén Maczák János és vendégei játszanak hét szerző klarinétműveiből kedden. A Somogyi-könyvtárban megrendezett Zenei album sorozatban pedig ezúttal Szőllősy András portréja rajzolódik ki. Kórus-és kamarahangverseny zárja a harmadik napot, ezen köszöntik a 60 esztendős Huszár Lajost, aki a közelmúltig Szegeden élt és tanított. Az eseménysorozat csütörtökön ér véget a Fiatal zeneszerzők estjével, amelyen a Vántus István Társaság és a Magyar Zeneszerzők Egyesülete által meghirdetett zeneszerző verseny díjnyertes művei mellett még néhány, a zsűri által kiválasztott kompozíció szólal meg.
Hollós Máté külön kiemelte a koncertsorozat pedagógiai vonulatát: a Szegedi Tudományegyetem ének-zene tanszéke zongoradarabokat és dalokat visz közönség elé a Vántus István Gyakorló Zeneművészeti Szakközépiskola Hangcsoportok című matinéján, míg a zeneiskolás korosztály a Törpék és óriások délutánján ad számot az utóbbi évtizedek és a jelen zeneszerzőinek munkásságában szerzett jártasságról délelőttönként, illetve délután.
A Vántus István Kortárszenei Napok elődjét, a Mai Magyar Zene Hetét 1971-ben hívta életre Vántus István Erkel-díjas zeneszerző; a kortárszenei koncertsorozat egy bő évtizede viseli az alapító nevét.
Vántus István 1935-ben született Vaján; 1953-55 között Debrecenben, majd 1955-60 között a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán tanult. A következő hat évben Szegeden volt zenetanár, majd a Zeneművészeti Főiskola szegedi tagozatának főiskolai tanára lett. Két operát, több zenekari darabot, kantátát, dalt és kórusművet írt. Hangcsoportok című kórusművének debreceni ősbemutatóján érte a halál 1992. július 9-én.
Forrás: MTI