Oda az egyetemek vagyona?
Már jövőre új szabályok szerint gazdálkodhatnak vagyonukkal az egyetemek és a főiskolák, ha december végéig elfogadja a parlament azt a módosító indítványt, amit három szocialista képviselő jegyez. Erre van esély, mert az egyetemi világon kívül az ellenzé
2008. november 28. péntek 06:51 - Hírextra
A Magyar Nemzet ugyanakkor Áruba bocsátják az egyetemi vagyont címmel számol be a témáról.
A Népszabadság szerint a Tatai-Tóth András, Magda Sándor és Szabó Zoltán - szocialista képviselők - által jegyzett módosítás a Magyar Bálint nevéhez köthető javaslatot írná át. Garanciaelemeket építettek ebbe az állami vagyon "kimentésével, a "burkolt privatizációval" szemben.
Az új koncepciót egyhangúlag támogatta a rektori konferencia, és támogatást kapott a felsőoktatási kerekasztalnál is. Úgy tűnik, a felsőoktatásban működő szakszervezetek is rábólintanak a javaslatra, a Fidesz nevében a lapnak nyilatkozó Pokorni Zoltán szerint pedig "előremutató, az állami vagyont jobban védő" az újabb koncepció.
A Népszabadság ismertetése szerint a tervezet legfontosabb "újítása", hogy az intézmények a jelenleg használt állami tulajdonú vagyonuk tulajdonosaivá válnak, ám azt csak értékének 33 százalékáig terhelhetik meg.
A talán legtöbbet vitatott vagyoneladásról a törvénytervezet úgy rendelkezik: az átruházott vagyon is eladható, de az oktatási miniszter engedélyét kell kérni ehhez - kivéve, ha ugyanazon a településen kíván másik vagyontárgyat venni az egyetem-főiskola.
A Magyar Nemzet szerint az említett új koncepció azt jelenti, hogy megszületett az egyezség Magyar Bálint és Hiller István között az egyetemi állami vagyon kiárusításáról. Az alku értelmében a szabad demokraták támogatják azt a szocialista módosító indítványt, amely a rektorok helyett Hiller hatáskörébe helyezi az ingatlaneladások feletti döntés jogát, cserébe a szocialisták megszavazzák Magyar privatizációt elősegítő és az egyetemi vagyon felélését megengedő törvényjavaslatát - olvasható a lapban.
Forrás: MTI