Génhiány áll a tüdőrák hátterében?
A tüdőrákosok 90 százalékának hiányzik egy génje, ami megvéd a betegség kialakulásától. Hogy a tüdőrákosok többsége a dohányzásnak "köszönheti" a kór felbukkanását, azért lehet, mert a cigaretta egyes anyagai ezt a gént inaktiválják.
2008. december 4. csütörtök 19:55 - Hírextra
A tudósok kimutattak egy olyan gént, ami megvéd a tüdőráktól. A LIMD1-es gén felfedezése a remények szerint új kezelési módszerekhez és technikákhoz vezethet, és segítségével hamarabb ki lehet majd mutatni a bajt.
Nagy-Britanniában a tüdőrákban halnak meg a legtöbben a rákos betegek közül, majdnem 34 ezren - ennek pedig egyik fő oka, hogy sokszor már későn veszik észre azt.
A kutatók úgy találták, a LIMD1-es gén hiányzik a tüdőrákosok többségéből.
A kutatás vezetője, Dr. Tyson Sharp elmondta, a LIMD1 gén a 3p21-nek nevezett hármas kromoszómán található. Ezt a kromoszómát gyakran hozzák összefüggésbe a tüdőrák kialakulásával, elsősorban a cigarettában található toxikus anyagok miatt, amelyek könnyen inaktiválják a LIMD1-et.
Márpedig tíz tüdőrákból kilenc a cigarettának köszönhető. A kései felismerés miatt pedig a tüdőrákosok 80 százaléka a diagnosztizálást követő egy éven belül meghal.
Dame Helena Shovelton, a Brit Tüdőalapítvány igazgatója szerint a kutatás igen érdekes, ami sokat segíthet a rák kezelésében.
Forrás: inforadio