Hatalmas denevér a barlang falán
Eddig ismeretlen denevérfajta bukkantak Ausztrália északi részén, legalábbis egy barlangrajzon. A sziklakép a repülő emlős egy hatalmas faját mutatja be.A nemrég felfedezett barlangrajz a kutatók szerint valamikor 20-25 ezer évvel ezelőtt keletkezhetett.
2008. december 6. szombat 08:03 - Hírextra
Az ábrázolt nagy méretű denevérek napjainkban már nem élnek Ausztráliában, a faj a kutatók beszámolója szerint kihalt.
A szakemberek azt is gyanítják, hogy az ábrázolt állatok minden bizonnyal nem abban a barlangban éltek, ahol a festményeket megtalálták. A barlangrajzon összesen nyolc gyümölcsevő denevér látható.
A világon jelenleg összesen hat, a rajzon szereplő állatokhoz hasonló méretű denevérfaj él, kettő Afrikában, négy pedig a dél-ázsiai szigetvilágban.
A két afrikai szabálytalan formájú, fehér mintázatú, az egyik ázsiai fajnak pedig a szeme fölött van fehér folt, így ezek egyikét sem ábrázolhatja a rajz, amelyen fehér hasú állatok láthatók, ez a tulajdonság pedig a másik három ázsiai fajra sem jellemző.
A képek így minden bizonnyal olyan denevérfaj egyedeit ábrázolják, amely már kihalt. A területen egyébként a rajzon látható állatok maradványaira sem bukkantak eddig.
A világon jelenleg 928 denevérfaj él. Ők alkotják az emlősállatok egyedüli csoportját, amely képes a repülésre, bár a földön nehezen mozognak. Az éjszakai állatok második ujjától kezdve az összes meghosszabbodott, közöttük bőrredő van, amely vitorlaként funkcionál. Az állatok látása gyenge, az általuk kibocsátott ultrahang segítségével tájékozódnak, amely visszaverődik a környezetükről.
A nagydenevérek általában gyümölcsevők és a trópusokon élnek, míg Európára a kisdenevérek jellemzőek, amelyek rovarokkal táplálkoznak.
Forrás: inforadio