MSZP: meglesz a többség
Várhatóan meglesz a parlamenti többsége az úgynevezett bankmentő csomagnak. A parlament hétfőn szavaz a "pénzügyi közvetítő rendszer stabilitásának erősítéséről" szóló törvényjavaslathoz benyújtott módosító indítványokról, amelyek jelentősen enyhítenék a
2008. december 7. vasárnap 22:50 - Hírextra
A kormány által támogatott javaslatokat között csak szocialista indítványok vannak, ám azok igyekeztek figyelembe venni az SZDSZ és a Fidesz hasonló célú javaslatait is - mondta Kékesi Tibor, a költségvetési bizottság szocialista tagja az MTI-nek vasárnap. Az MSZP-s politikus kiemelte: az MDF nem nyújtott be módosító indítványokat, és nem fogalmazott meg aggályokat sem a javaslat kapcsán.
A törvényjavaslat elfogadásához a többséget vélhetően meg tudja szerezni az MSZP - szögezte le a szocialista politikus, hozzátéve, hogy egyhangú támogatásra nem számít, mivel a Fidesz valószínűleg nem voksol majd igennel.
A kormány a Nemzetközi Valutalap (IMF), az Európai Unió és a Világbankkal kötött megállapodás részeként készítette el bankok számára az állami garanciavállalást és tőkejuttatást tartalmazó törvényjavaslatot.
Bár az IMF-megállapodásba bekerült egy olyan kifejezés, amely szerint a bankrendszer egésze szempontjából jelentős bankok részesülhetnek a stabilizációs csomag adta lehetőségekből, a benyújtott javaslat nem tiltotta semmilyen hazai székhelyű hitelintézet részvételét ebben a strukturált támogatási rendszerben - emelte ki Kékesi Tibor. Hozzátette: a hazai piacon tevékenykedő pénzintézetek közül egyedül a fióktelepek vannak kizárva a törvény hatálya alól.
Az ellenzéki kritikák szerint nagyon szigorúra sikerült a tőkejuttatáshoz és garanciavállaláshoz kapcsolódó állami belépési és a kilépési feltétel is - mondta a szocialista politikus. Kiemelte, a módosító indítványok könnyítenék a kilépési és nehezítenék a belépési feltételeket.
A belépési feltétel szigorítás kapcsán Kékes Tibor hangsúlyozta: az eredeti javaslat szerint az állam akkor avatkozhatott volna be egy bank esetében a tőkejuttatás fejében, ha a pénzintézet 3 napnál hosszabb ideig vette volna igénybe likviditási hitelt, és a kötelező tartalék 20 százalékát meghaladó mértékben; a módosító indítványok szerint ez most legalább 20 napot vesz igénybe és a mérlegfőösszeg 5 százalékát meghaladó mértékben.
Az eredeti javaslat szerint a beavatkozás egy másik feltétele az, hogy a bankok szavatoló tőkéje az előírt 75 százalékánál alacsonyabb mértékű, ezt az indítványok leviszik 50 százalékra - tette hozzá Kékes Tibor. Harmadik feltétel az volt, hogyha a bank a garanciaalapból igénybe vett pénzt, akkor azt vissza kellett fizetni, ha ezt nem tette volna meg, az állam azonnal beavatkozhatott volna az eredeti javaslat szerint, a módosítások 30 napos határidőt adnak a visszafizetésre.
A kilépési feltételt könnyítenék a módosítások - szögezte le Kékes Tibor. Ha az államnak bent kell maradnia a pénzintézetben, akkor eredetileg két évet kellett volna várnia a részvényeseknek, hogy a tőlük kötelezően megvásárolt értékpapír után megkapják a pénzüket, most 120 napon belül be kell majd jelenteni az eladási szándékot és egy megállapított árfolyamon az államnak meg is kell vásárolnia, a 120. napot követő 30 napon belül pedig ki is kell fizetnie az értékpapírokat.
Új elem, hogy a bankok és a részvényeseik is jogorvoslati lehetőséggel élhetnek majd az állami beavatkozás ellen egy esetlegesen indított perben - mondta el az MSZP politikusa.
Kikerül az eredeti szövegből az osztalékelsőbbségi részvények átalakíthatósága is - közölte Kékesi Tibor. Hozzátette: ha a pénzintézet valamilyen más módon, részvény, vagy kötvény kibocsátásával akarja rendezni helyzetét, azt az állam nem tudja megakadályozni már a beavatkozást követően sem.
A szocialista politikus elmondta még: a vétójogot megtestesítő részvény felhatalmazást ad majd az államnak arra, hogy a pénzintézet vezető tisztségviselőire vonatkozó fő szabályokat, a javadalmazást, a premizálást korlátozza.
A parlament december 15-i ülésén lesz a bankmentő csomag zárószavazása.
Forrás: MTI