Gyurcsány 150 milliárdos gazdaságélénkítésről beszél
Szerdától az uniós pályázatokon indult vállalkozók, vállalatok a programok támogatására 40 százaléknyi előleget vehetnek fel a szerződéskötést követő 15 nap után - jelentette be Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a kormány ülése után szerdán a Parlamentben s
2008. december 10. szerda 13:54 - Hírextra
A kormányfő elmondta: az új szabályokat visszamenőleg is érvényesíteni kell, azaz azok is megkapják az előleget, akik korábban kötöttek szerződést, de még nem hívtak le 40 százaléknyi előleget.
A gazdaságélénkítés és fejlesztés szempontjából kulcsszerepet játszó vállalkozások 40 százalékos előleget kapnak értékhatár nélkül, az önkormányzatok általában 25 százalékot, ám itt 300 millió forint az értékhatár - mondta a miniszterelnök. Gyurcsány Ferenc szerint az új szabályok alkalmazásával 100-150 milliárd forint kerül hirtelen a magyar gazdaságba, elsősorban az építőiparba.
Kutyaharapást szőrével, pénzügyi válságot pénzzel kell gyógyítani - fogalmazott a kormányfő, aki elmondta, hogy tájékoztatatta a kormány tagjait az "előzmény nélküli és példátlan" új szabályokról.
Ki kellett küszöbölni a bankokat a finanszírozásból, mert azok a válság miatt a nem tudnak pénzt adni a cégeknek, az új szabályokkal olcsóbbakká válnak a beruházások, és közvetlenül a beruházót finanszírozzuk - mondta Gyurcsány Ferenc.
Szerdától hatályos az a kormányrendelet, amely kimondja, hogy az EU strukturális és kohéziós alapjából megvalósuló programoknál automatikusan jár az előleg a kedvezményezettnek, szemben a korábbi helyzettel, amikor kivételnek számított az előleg.
Örülök, hogy régóta először az együttműködés mondatait lehetett hallani a legnagyobb ellenzéki párttól - reagált Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Orbán Viktor szerdán elhangzott szavaira, miszerint konkrét kérdésekben együttműködik a Fidesz a kormánnyal azért, hogy egy-két hónapon belül megszülessen az a 25-30 intézkedés, amely alkalmas arra, hogy az építőipari munkahelyek a válság ellenére megmaradjanak.
A miniszterelnök azt mondta: ezen az úton kell tovább menni, ha elkezdik az együttműködést kisebb területeken, akkor lehet folytatni máshol. Gyurcsány Ferenc szerint a kormányoldal hetek hónapok óta azt mondja, ha máskor nem, legalább a pénzügyi, gazdasági válság kezelésekor azt kell keresni, amiben együtt lehet működni. A magyar polgárokat, családokat, vállalkozásokat nem igazán izgatja, hogy a pártok milyen okok miatt nem hajlandók erre - fűzte hozzá.
Egy kérdésre válaszolva a kormányfő közölte: azt feltételezzük, hogy Magyarországon 50-100 ezer munkahely szűnhet meg a pénzügyi-gazdasági válság következményeként.
A miniszterelnök szerint közfoglalkoztatásban nagyjából 50-90 ezer munkahelyet tud teremteni az állam. Ebből 25-30 ezer már az idei közfoglalkoztatásban is szerepelt, és ehhez jön hozzá 50-60 ezer fő, akiknek a foglalkoztatását a szociális törvény hétfőn elfogadott változtatása teszi lehetővé - közölte Gyurcsány Ferenc.
A kormányfő szerint a válság terheit mindenki viseli. Gyurcsány Ferenc hozzátette: a legnagyobb veszélyben a versenyszférában dolgozók vannak, a közszférában nagyobb a "védernyő" ereje. "Olyan költségvetést fogadtunk el, amelyben nincs a közszférára közvetlen nyomás a létszámcsökkentésre" - jelentette ki a miniszterelnök.
Gyurcsány Ferenc elmondta: az üzleti szféra hangosan követeli a közszféra létszámának csökkentését, de az e szférában foglalkoztattak nagy részét az oktatásban, az egészségügyen és a szociális intézményhálózatban dolgozók létszáma teszi ki. Hozzátette: nincsenek létszámtartalékok sem az igazságszolgáltatásnál, sem a központi közigazgatásban.
Itt nincsenek olyan tartalékok, amelyekből lényeges, érdemi adó-, járulékcsökkentés lenne finanszírozható - jelentette ki a kormányfő.A miniszterelnök szerint egy terület van, ahol megtakarítást lehetne elérni: ez az önkormányzati igazgatás és képviselet területe.
Forrás: MTI