Botrány körvonalazódik a Suzukinál
A Suzuki Magyarországi gyára feljelentést tett ismeretlen tettesek ellen rágalmazásért és becsületsértésért. A lépést a cég szerint két internetes portál, a hirextra.hu és a stop.hu cikkei alapozták meg. A probléma azonban ennél mélyebbre nyúlik.
2008. december 15. hétfő 13:00 - Pénzes Dávid
Nagyon örülünk a Suzuki gyár Magyarországra való költözésének. Nagyon szeretjük az autókat, amiket gyártanak nekünk. Nagyon szeretjük, hogy a beszállítókkal együtt több ezer családnak teremtettek munkahelyet. De azt már kevésbé szeretjük, ha a világválság álcája mögé bújva jogtalanul bocsátanak el embereket, tesznek tönkre életeket… és fenyegetnek meg dolgozókat.
A
Suzuki gyárról készült anyagunk után a vállalat egy könnyed levéllel (
melyet elolvashat itt) kedveskedett szerkesztőségünknek. Először ünnepi ajándéknak véltük a dolgot, ám mosolyunk - mint januári karácsonyfa ága - hamar lehervadt. A szösszenet tárgyaként „a tájékoztatás” szó volt megjelölve. Mintha csak átvették volna a média szerepét – most ők tájékoztatnak minket.
Cáfolat?Naivan arra is gondolhattunk volna, hogy esetleg cáfolják az általuk leírt 1179 fős elbocsátás helyett leírt általunk 1600-as számot, vagy helyesbítik azt az információt, hogy a dolgozóknak, miután kirúgják őket, levonják a béréből a munkacipő összegét. Ilyen gesztus akár elvárható is lenne egy olyan helyzetben, mikor könnyed mozdulatokkal fűrészelgetik emberek jövőjét. A levél arra sem tért ki, hogyan verik a garast a fogukhoz a milliárdos profitot produkáló gyár vezetői, mikor az étkezési jegyek árát akkor is levonják a fizetésből, ha a konyha nem üzemel.
Hervadt mosolyú arcunk aztán összehúzott szemöldököt növesztett és szúrós tekintettel várta a helyesbítési kérelmet. Hogy amit leírtunk, az nem felel meg a valóságnak, ezért javítsuk, jelentessük meg satöbbi satöbbi. De nem ez állt benne. Ami viszont igen, arra először hatalmas kerek szemeket meresztve bámultunk.
BecsületsértésA „mi autónk” drága gyártója ismeretlen tettesek ellen tesz feljelentést becsületsértés és rágalmazás miatt. Erről pedig azért tájékoztat, hogy „az esetleges későbbi cselekmények elkövetését megelőzően munkatársaik tudatosan mérlegelhessék magatartásuk következményeit.” A jogi szövegeket kevésbé értőknek lefordítva ez azt jelenti: fenyegetnek, hogy szálljunk le a sztoriról.
De nem csak a Hírextrát. A stop.hu internetes portál is
lehozott egy anyagot a vállaltnál zajló dolgozói elégedetlenségről. Ők szintén megkapták a levelet. A médiát fenyegetni bizony elég nagy butaságnak tűnik. Főként úgy, hogy mindkét cikk a dolgozók információi alapján készült. Nem kitaláció, nem lejáratás, hanem vélemények összegzése.
Valami gond vanAzon meg különösen el lehet gondolkozni, hogy a két teljesen különálló szerkesztőségben elkészült anyag ilyetén való összecsengése vajon mit jelent? Nyilván azt ami: a Suzukiban a dolgozók elégedetlensége nyomán keletkezett feszültségek egyre komolyabbak, hogy ezt a gyár nem nézi jó szemmel az persze világos. Ám, hogy a sajtószabadságot egy "cégecske" olyan formában próbálja korlátozni, hogy burkolt fenyegetésekkel szeretné befogni a munkásaik és a sajtó száját, az már a demokrácia alapelveit fenyegeti.
Úgy tűnik a Suzuki magyar vezetésének kényelmesebb a látszatot megtartani, mintsem megoldani a valós problémákat. Nyilvánvaló, hogy a gazdasági válság az autógyárakat nagyon keményen érinti. Nyilvánvaló, hogy e miatt a termelés csökkentése, a leépítések vagy a költségminimalizálás kényszerítő lépéseire sort kell keríteni. Ám a menedzsment viselkedése információink szerint eddig sem volt „dolgozóbarátnak” mondható. Egy ilyen kritikus helyzetben pedig a kényes ügyek kezeléséhez éppen a vállalat megértő hozzáállása lehetne példaértékű. Egyelőre a példa, amit a gyár mutat, elfogadhatatlannak tűnik.
Csúnya ügyEgy ilyen komoly cég a dolgozóikból él. Belőlük termeli ki hatalmas profitját. Most pedig éppen őket próbálja megrendszabályozni. Azokat, akik nem látva más kiutat, a sajtó felé fordultak, hogy a széles nyilvánosság is megismerje helyzetüket. Elképzelhetjük milyen keserves, sőt mi több, kilátástalan lehet a jövőjük, ha kockáztatva saját létbiztonságukat eljutnak odáig, hogy kitálalnak a munkahelyükön folyó ügyekről.
Piszkos ez a történet akármerre is forgatjuk a szavakat. Csak remélni tudjuk, hogy a magyarországi autógyártás meghatározó szereplője a problémáit belátással, a dolgozói felé mutatott toleranciával és a sajtó bevonásával oldja meg, nem pedig sötét szobák fenyegetései vagy felháborító levelek útján.