Intézkedési terv kell a zebrák ügyében
Szabó Máté ombudsman felkérte a közutak kezelőit, hogy szükség esetén készítsenek intézkedési tervet a gyalogátkelők biztonságáról; az oktatási miniszternek pedig azt javasolta, hogy vizsgálja meg, megfelelően készítik-e fel a gyermekeket a közlekedésre -
2008. december 19. péntek 15:43 - Hírextra
Tavaly csaknem 3500 embert gázoltak el, minden harmadikat kijelölt átkelőhelyen.
Szabó Máté leszögezte: az emberi élet és az emberi méltóság elválaszthatatlan egységet alkot, minden mást megelőző érték, garantálásában az államnak igen nagy szerepe van.
A gyalogátkelőhelyek létesítése, karbantartása és indokolt esetben fejlesztése közvetlen összefüggésben áll az élethez való joggal - közölte a biztos. Szabó Máté szerint különösen veszélyeztetettek a gyermekek, ezért az ő védelmük, biztonságos közlekedésre nevelésük kiemelt fontosságú, ami a szülők és a nevelési-oktatási intézmények közös feladata.
Az országgyűlési biztos emlékeztetett arra, hogy a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény szerint a közúti forgalmi rend kialakításánál különös figyelmet kell fordítani a gyalogos átkelőhelyek elhelyezésére és megjelölésére, a gyalogos és kerékpáros forgalom biztonságára. De forgalomtechnikai, közlekedésbiztonsági szakkérdésekben az ombudsman nem foglal állást - rögzíti a közlemény.
Szabó Máté a gyalogátkelők megközelítésére vonatkozó szabályok esetleges módosítását széles körű egyeztetést igénylő szakmai kérdésnek tekinti.
Az ombudsman arra azonban felhívta a figyelmet, hogy az egyértelmű jogszabályi háttér, a gyalogátkelőhelyek kijelölése és korszerűsítése, a fokozott rendőri jelenlét sem helyettesítheti a türelmet, a felelősségteljes magatartást, annak fontosságát, hogy a közlekedés résztvevői figyeljenek egymásra.
A közlemény leszögezi: az országgyűlési biztos a híradásokból értesült arról, hogy Pécsett egy 20 hónapos kisgyermek és a nagymamája, Bonyhádon pedig egy négyéves kislány vesztette életét kijelölt gyalogos-átkelőhelyen, közlekedési balesetben.
A vizsgálatok megállapították, hogy az átkelőhelyek megfeleltek az előírásoknak, mégis mindkét településen jelentős átalakításokra, fejlesztésekre került, illetve kerül sor.
Az esetleges büntetőjogi felelősség megállapítása nem az ombudsman feladata, ugyanakkor a szükségesnek tartotta felmérni az érintett szervek intézkedéseit, valamint általánosságban a gyalogos-közlekedés helyzetét - áll a közleményben.
Tavaly csaknem háromezer ötszáz embert gázoltak el, minden harmadikat kijelölt átkelőhelyen. A balesetek kevesebb, mint fele történt a gyalogosok hibájából - olvasható a közleményben.
A KRESZ egyfelől rögzíti, hogy a járművel közlekedő a kijelölt átkelőhelyen köteles a gyalogosnak elsőbbséget adni, de előírja azt is, hogy a gyalogos az úttestre akkor léphet, ha meggyőződött annak veszélytelenségéről és tartózkodnia kell minden olyan magatartástól, ami megzavarhatja vagy megtévesztheti a járművek vezetőit - olvasható még.
Forrás: MTI