2025. április 22. - Csilla, Noémi

Új kukucskáló

Falak mögött rejtőző régi freskók, festmények felkutatását teszi lehetővé egy új technológia, amelyet az olasz ENEA (új technológiákat kifejlesztő intézet) a delfti és a San Diegó-i egyetem kutatóival együttműködésben dolgozott ki.
2008. december 28. vasárnap 10:14 - Hírextra
Erre a célra neuronokat használnak fel, amelyeknek sajátossága, hogy át tudnak hatolni vastag, szilárd rétegeken, még az ólmon is, ugyanakkor jelzik a víz jelenlétét. A kutatók ezzel az eszközzel remélik megtalálni a firenzei Palazzo Vecchio Ötszázak szalonjában feltételezetten rejtőzködő Anghiari csata című festményt, amelyet Leonardo Da Vinci készített 1504-ben. A reneszánsz művész ugyanis olajfestéket használt, amelynek nagy a hidrogéntartalma.

E módszerrel szemben sok az ellenvetés, a kutatók szerint alaptalanul. Használata előtt mindenesetre még megvizsgálják, hogy a neuronok nem ártanak-e a keresett műveknek.

A másik technológia, amelyet szintén az ENEA talált fel, egy szabadelektronos lézer, amely kis hatóerejű elektromágneses hullámokkal ér el hasonló eredményt. Vakolaton, gipszen, vékonyabb fán, koromfekete festéken hatol át. A milánói Sforza-kastély egyik termében szándékoznak először bevetni, ahol szintén rejtett festményeket sejtenek - írta a Corriere della Sera című olasz lap.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását