Percről percre a gázkrízisről
Szükség esetén a rendszerirányító Földgázszállító Zrt. szerda reggeltől megkezdheti a stratégiai gázkészlet felhasználását, miután szerdán az energiaügyekért felelő miniszter kiadta az erről szóló rendeletet - jelentette be Gordos Péter, a Közlekedési, Hí
2009. január 7. szerda 11:17 - Hírextra
12.10 Tanácskozik a külügyi bizottságAz EU és Magyarország sem vizsgázott jól az orosz-ukrán gázvita miatt kialakult válság kezelésében - jelentette ki Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke szerdán; Mesterházy Attila (MSZP) viszont úgy vélte, a kormányfő megfelelően lépett fel, amikor azt kérte, határozott álláspontot foglaljon el az Európai Unió.
Németh Zsolt elmondta, a Fidesz támogatja a kormányzati intézkedéseket a válság megoldására, de szerinte az elmúlt egy hétben a kormányzati passzivitásnak és zűrzavarnak számos jele volt a diplomáciában.
Mesterházy Attila, a testület szocialista tagja szerint a kérdésből nem kellene pártpolitikát csinál, mert az MSZP-s és a fideszes szavazók egyformán fognak fázni. A Fidesz "téves, rosszindulatú álláspontja" hozzájárulhat a válság elmélyüléséhez - hangoztatta.
11.50 EU megfigyelők mérihetik a gáz mennyiségétAz Európai Bizottság azt ajánlotta szerdán Moszkvának és Kijevnek, hogy uniós megfigyelőket küldene Ukrajnába, az Oroszországból érkező, vezetéken szállított gáz mennyiségének mérésére - közölte egy brüsszeli szóvivő. Az oroszok és az ukránok kölcsönösen egymást okolják az Európába Ukrajnán keresztül érkező gáz mennyiségének drámai csökkenéséért.
11.10 Több kitermelésA magyar gázkitermelés jelenleg napi 8 millió köbméter, ám a Mol arra törekszik, hogy ez rövid időn belül 9 millió köbméterre nőjön - mondta Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója szerdán a külügyi bizottság ülésén.
Hozzátette: az 500 millió köbméteres stratégiai készletből naponta mintegy 3 millió köbméter használható fel, mivel még nem készült el minden szükséges beruházás ahhoz, hogy ennél nagyobb mennyiséget vehessenek ki belőle.
Hernádi Zsolt úgy vélte, hosszabb távon a gáztárolókból kivehető mennyiség is csökken, mivel kisebb gázmennyiség mellett visszaesik a nyomás és ez technológiailag behatárolja a kivehető köbmétereket.