A támogatás három alapvető céljáról és köréről tárgyaltak szombaton Budapesten, a magyarországi német önkormányzatok napján, amelyet tizenharmadik alkalommal rendeznek meg, a kisebbségi önkormányzatok alakulásának évfordulóján.
A német belügyminisztérium a magyarországi német kötődésű fiatalok identitását megerősítő projekteket, ifjúsági szervezetek programjait, valamint ifjúsági klubok berendezéseinek fejlesztését is támogatja.
Az egyik legfontosabb terület a humanitárius segítség, a magyarországi németek által lakott települések idősellátásának, például idősotthonának támogatása - mondta Heinek Ottó. Ennek keretében - egyebek mellett - települések, kistérségek számára mikrobuszokat biztosítanak, amelyek segítik az idősellátást például az ételkihordásban, a gyógyszerbeszerzésben. Mindez természetesen előnyös az adott település, kistérség minden lakója számára.
A két tárgyaló fél megegyezett abban, hogy támogatják a közösségformáló, közösségerősítő projekteket is, azaz Németország segítséget nyújt a civil szervezetek programjaihoz, támogatja a továbbképzéseket, a tanfolyamokat.
Christoph Bergner a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy szeretnének nagyobb hangsúlyt adni a kétnyelvűség támogatásának, a kulturális identitás megőrzésének. Ezt a magyarországi németek üdvözlik, mivel számukra is ezek a legfontosabb garanciái a kisebbségként való fennmaradásnak.
A magyarországi németség létszáma a 2001-es népszámlálás szerint 120 ezer volt - mondta Heinek Ottó. Hozzátette: különböző becslések vannak a magyarországi németek valós létszámával kapcsolatban, de az ő véleménye szerint kétszázezerre tehető a Magyarországon élő német kötődésű emberek száma.
A magyarországi német önkormányzatok napján - a Budapest Kongresszusi Központban rendezendő gálaesten - adják át a magyarországi németség legmagasabb kitüntetését, az Arany Érdemtűt Krix Györgynek, a Budapesti Német Kulturális Egyesület alapító tagjának, Georg Richternek a magyarországi németek származását kutató munkái elismeréseként, valamint Wild Katalinnak, akinek a kezdeményezésére létrejött a Pécsi Tudományegyetemen az önálló német nemzetiségi szak. A gálaesten átadják a magyarországi német középiskolásoknak - kiemelkedő iskolai teljesítményük és nemzetiségük ápolásában végzett munkájuk elismeréseként - odaítélhető Valeria Koch-díjat is, amelyet ezúttal a leányvári Gáspár Kinga érdemelt ki.