A dohányzási tilalom használ
Alig néhány hónap elég volt ahhoz, hogy a nyilvános helyekre vonatkozólag bevezetett franciaországi dohányzási tilalom a gyakorlatban is bizonyítsa pozitív hatását, nevezetesen a vendéglők, kávéházak, bárok, diszkók alkalmazottainál.
2009. január 11. vasárnap 12:23 - Hírextra
Természetesen nem a keresetük növekedett, hiszen ez az intézkedés csökkentette a forgalmat, viszont egy tanulmány máris kimutatta, hogy amióta kevesebb füstöt kell beszívniuk, mivel már nincsenek kitéve a passzív dohányzás kényszerének, érrendszerük állapota máris javult.
A Dilater (Tágítani) névre keresztelt vizsgálat eredményeit, mint az a Le Figaro hasábjain olvasható, a napokban mutatják be a francia kardiológiai társaság egyik nemzetközi rendezvényén, Párizsban. Daniel Thomas, a társaság korábbi elnöke elmondta a lapnak: ismert, hogy a dohányzás az érelmeszesedés, a magas vérnyomás, a cukorbetegség egyik előidézője lehet, de tudnivaló, hogy az erek állapotára is hatást gyakorol, elősegíti a vérrögök kialakulását, a gyulladást és csökkenti az erek tágulási képességét, és ezzel a szívinfarktus egyik fő okává válhat.
Az 50 éves kor alatt bekövetkező szívinfarktusok áldozatainak háromnegyede dohányos, és sok esetben olyan emberekről van szó, akiknél ez volt az egyetlen kockázati tényező.
Ez a passzív dohányosokra is érvényes: "Egy dohányfüsttel telített helyiségben dolgozó egyén napi tíz cigarettának megfelelő füstöt szív be, és ez 60 százalékkal növeli az infarktus veszélyét" - hangoztatta az orvos. A dohányzás betiltása a nyilvános helyeken éppen a nem dohányzók egészségének óvását szolgálta.
A Dilater tanulmány keretében Toulouse városában 23, nem dohányzó vendéglői, kávéházi, és éjszakai szórakozóhelyen dolgozó alkalmazottat vizsgáltak. Előbb 2007 decemberében, a dohányzási tilalom bevezetése előtt vetették alá őket műszeres - Doppler-ultrahangos - vizsgálatnak, majd három hónappal később megismételték azt. A változás látványos volt: decemberben vérereik tágulási képessége még jelentősen elmaradt a füstmentes környezetben élő és dolgozó más nem dohányzókétól, három hónappal később átlag 37 százalékkal javult és csaknem a normális szintre tért vissza.
A Le Figaro korábban beszámolt arról, hogy már 2008 februárjában 15 százalékkal csökkent a kórházak sürgősségi osztályain az infarktusesetek száma. 2009 elején várják egy ezzel kapcsolatos, évekre visszamenő tanulmány eredményeit. Hosszabb távon a szívinfarktusok száma évi 5-10 ezerrel, azaz 5-10 százalékkal csökkenhet, vélik a francia kardiológusok. A dohányzási korlátozásoknak a légzési betegségekre és a tüdőrákra gyakorolt hatását csak hosszabb távon lehet majd kimutatni.
Mint arról az MTI már beszámolt, 2008-ban a dohányzási tilalom és a magas dohányárak miatt minden korábbinál kevesebb cigaretta kelt el Franciaországban. 2008-ban összesen 54,4 milliárd szál cigarettát adtak el a Gitanes és a Gauloise hazájában. Ez 1,2 milliárd szállal, 2,3 százalékkal kevesebb, mint 2007-ben, és nagyjából 30 milliárd szállal kevesebb, mint tíz évvel korábban, amikor közel 85 milliárd szálra rúgott az éves forgalom.
Forrás: MTI