Csak erős idegzetűeknek: a CNN legféltettebb titka
A taps mára megszokott formája az örömnek. Tapsolunk a színházban, a cirkuszban, az operában, de tapsolunk a showműsorban sőt manapság már a születésnapokon is. Van azonban egy különleges alkalom, amit minden hétköznap átélhetünk a világ egyik legnézetteb
2009. január 20. kedd 07:09 - Pénzes Dávid
Aki sűrűn bújja a televíziót és még érdeklődik is a külvilág iránt, az jól ismeri a CNN nevű globális hírfolyamot is. Ez a remek kis csatornácska van hivatva arra, hogy bemutassa mi is zajlik bolygónk preferált illetve eldugottabb részein, vagyis mi az, amire fókuszálnia kellene a hírre éhes földlakónak.
Az emberiség figyelmének fókuszban tartása persze fontos dolog, sőt mondhatjuk: hatalom. A csatorna szerkesztői jól tudják ezt, így aztán kamerái belemennek a történések legmélyébe. Irakban együtt haladnak az amerikai alakulatokkal, gázában az elsuhanó rakéták árnyékából tudósítanak, tibeti tüntetők vérző sebeit mutatják titokban, vagy beszámolnak Obama minden lépéséről. Van azonban valami ezen a csatornán, ami csak az erős idegzetűeknek való.
Miről is van szóTávol álljon tőlünk a zsákbamacska árulása, így ki kell mondjuk: a CNN hírcsatorna legvidámabb pillanata nem más, mint a New York-i tőzsde megnyitásának mindennapos ceremóniája. Ez közép-európai idő szerint 15:30-kor zajlik le, és feledhetetlen élmény mindenkinek, aki látja. A képernyőn ilyenkor a következőt észlelhetjük: önfeledten mosolygó emberek a tőzsde magasba emelt színpadán tapsolnak a nyitócsengettyű kellemesen idegesítő hangjára.
A megjelenő emberek persze majdnem minden nap mások. Van, hogy Mikulásnak, angyalkának, esetleg történelmi alakoknak, indiánoknak vannak beöltözve, ám az általános inkább az öltöny-nyakkendő. Van, mikor csak nők, van, hogy kizárólag gyermekek, esetleg idős fazonok tapsikolnak. A háttérben molinókon megjelenő cégnevek, az asztalon lévő csengő mellett plüssállatok vagy szerencsét hozó amulettek tűnnek fel. De volt, hogy „Hi Mom!” (Hello Mama!) tábla integetett valaki kezében.
A valódi kérdésDe miért is érdekes mindez? – kérdezhetné a kedves olvasó. A helyzet az, hogy mi is éppen ezt szeretnénk megtudni. Szeretnénk rájönni, ki a fenét érdekel az, hogy délután fél négykor néhány vigyorgó fickó összeüti a tenyerét? Mert minden valószínűség szerint a rokonaikon kívül senkit. Viszont a mértékadó CNN szerint ez érdekes. És minden egyes nap délután élőben kapcsolják a helyszínt. Élőben!
A világon két típusú ember van: akit érdekel a tőzsde, meg akit nem. Aki foglalkozik a kérdéssel, az tudja, hogy mikor nyit, mikor zár, nem kell neki a CNN napi csengőszóval egybegyúrt tapsvihara. Aki meg magasról tesz az egészre, annak ez érdektelen információ.
Az újságírás alapja a hír. Ezt megtanítják minden médiaiskolában. Ám azt is hozzáteszik, a hír értéke sok mindentől függ. Kérdés tehát, hogy a CNN szerkesztői milyen szert és főleg mennyit vettek be akkor, mikor kitalálták, minden nap félperces híradást kell adni a New York-i tapsolókról?
A háttérA kérdés annyira furdalta szerkesztőségünk kíváncsiságát, hogy megkerestük a Budapesti Értéktőzsdét is. Ők elárulták, náluk is vannak hasonló események, de nem mindennap. (Hozzátehetjük, a magyar közszolgálati televízió van annyira nézőbarát, hogy nem közvetíti élőben a mindennapos tőzsdenyitást.)
Kiderült az is, hogy a New Yorkban megjelenő tenyérkoptatók, funkciójuk szerint vagy szponzorok vagy olyan cégek, akiknek aznap vezetik be a részvényüket a világ első számú börzéjére. De lehet köztük külföldi gazdaságpolitikus, akár miniszter is, vagy feltűnhetnek olyan New York-i esemény illusztris vendégei is, amire a tőzsde is fel akarja hívni a figyelmet. (A legközelebbi vendégek
itt tekinthetők meg.)
Bárhogy is van a CNN ezzel a kis etűdöcskével sokunk napját bearanyozza. Éppen ezért javasoljuk az élményt borús napokra, a tengerpart és a nyár híveinek, a szakítás után csalódott szerelmeseknek, vagy erőt adó lökésnek a leckéjükbe belekezdő középiskolásoknak egyaránt. A gyógymód lényege, hogy amint felhangzik az aktuális csengőszó és taps, mi is tapsoljunk együtt a fülig érő szájú emberekkel. Higgyék el, beválik.