Magyarok a Haydn-év eseményein
Kína gazdasági és kulturális központjában, Sanghajban a Joseph Haydn-emlékév és a 2010-es sanghaji világkiállítás jegyében rendezik meg idén a különböző magyar kulturális eseményeket.
2009. január 23. péntek 23:20 - Hírextra
A Kínai Magyar Évad folytatásaként és a 2010-ben megrendezésre kerülő sanghaji világkiállításra készülve Pekingben és Sanghajban is rendkívül változatos programok várják azokat, akik a magyar kultúra iránt érdeklődnek. A programok közül azonban számos esemény csak akkor valósulhat meg, ha az államigazgatásban felszabadulnak az erre az évre jóváhagyott, költségvetésben szereplő összegek, ez várhatóan február vége - március eleje körül várható - mondta el Hajba Judit szakdiplomata az MTI-nek, hozzátéve, hogy a tavalyi forrásból elindított programok ettől függetlenül folytatódni fognak.
A biztosan megrendezésre kerülő programok között megemlítette a márciusi Sanghaji Nemzetközi Irodalmi Fesztivált, amelyen Tóth Krisztina költő és novellista személyében elsőként lesz jelen magyar szerző.
Tavasszal a középfokú zeneművészeti együttműködés jegyében koncerteket és mesterkurzusokat rendeznek a Sanghaji Konzervatóriumban, amelyek során a Kodály Intézettel és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemmel közösen a Kodály-programot kívánják népszerűsíteni.
A szakdiplomata szerint a Budapest Art Cafe elnevezésű országimázs programmal azokat a dolgokat szeretnék bemutatni, amelyek nincsenek jelen Kínában, de az embereknek lenne rá igénye. A Herendi porcelánokkal, zenei rendezvényekkel, kiállításokkal és előadóművészekkel összekötött gasztronómiai bemutatókon a magyar cukrászsütemények kiemelt helyen jelennének meg.
Az egyetemek közötti csereprogramok és az oktatási promóció jegyében Magyarország népszerűsítése a magyar nyelv bemutatásával szintén kiemelt helyen szerepel. A könyvbemutatókon és a kisebb kiállításokon kívül olyan rendezvények is a tervek között szerepelnek, amelyek Kínában egyszerre több tízmillió emberrel ismertetik meg Magyarországot.
A Kínai Központi Televízió "A világ híres egyetemei" sorozatában a magyar felsőoktatási intézmények is bemutatkozhatnak. Az 1999-ben indult műsorban számos ország egyetemeit ismertették meg a kínai nézőkkel, a filmanyag ráadásul DVD formátumban is megvásárolható.
A pekingi programtervek között szerepel a Four Bones Quartet fúvós együttes kínai koncertkörútja, amely a Magyarország és Kína közötti diplomáciai kapcsolatok felvételének 60. évfordulója alkalmából megrendezendő kulturális eseménysorozat részét képezi.
A 2009-es Haydn-évre való tekintettel Pekingben és Sanghajban egy-egy Haydn-koncertet terveznek, amelyek magyar-kínai-osztrák részvétellel valósulnának meg - mondta Nagy Gábor, a Pekingi Magyar Nagykövetség kulturális és oktatási tanácsosa.
Magyarország 2010-ben, de jó eséllyel 2011-ben a Pekingi Nemzetközi Könyvvásár díszvendége lehet, ezért a vásáron való megjelenése kiemelt helyen szerepel.Az évente megrendezésre kerülő pekingi Nemzetközi Oktatási Expón való bemutatkozással Magyarország a külföldi tanulmányok iránt érdeklődő kínai ifjúságot szeretné elérni.
Az ifjú magyar tehetségek bemutatásán kívül magyar játékfilmek vetítése, Petőfi Sándor János vitéz című költeményéből kínai nyelvű hangoskönyv készítése, Petőfi-kiállítás szervezése, testvériskolai kapcsolat létesítése és a kortárs magyar festők bemutatkozása is szerepel a változatos programok között.
Forrás: MTI