Kína elszabadul
A kínai mobiltelefon-használók várhatóan 18 milliárd SMS-t küldenek jókívánságokkal a hétfőn kezdődött egyhetes holdújévi ünnep során. Az üzenetekben egyre többen az angolt és a kínait keverve Happy "Niu" Year, azaz a boldog bivaly évét kívánják.
2009. január 26. hétfő 20:20 - Hírextra
A kínai niu jelentése bivaly, tehén, ökör, a szó kiejtése viszont az angol new szóéval azonos, így az angol nyelv "hibrid", Kínában beszélt változatában az úgynevezett chinglish-ben is divatos lett.
Az ázsiai országban megközelítőleg 640 millióan használnak mobiltelefont, a hálózati lefedettség országos szinten 48,5 százalék.
Az év legnagyobb ünnepe a világ népességének egynegyede számára a kínai újév, amely kínaiul csuncsie (chunji), vagyis "tavaszünnep". Kínában, és a világ különböző pontjain található kínai kolóniákban ilyenkor napokra megáll az élet. A boltok bezárnak, az építkezések leállnak és a napilapok is ritkábban vagy egyáltalán nem jelennek meg.
A tavaszünnep időpontja a keresztény világban megszokott húsvéthoz hasonlóan évről évre változik. Általában az európai naptár szerinti február 4-hez legközelebb eső újhold napján van, azaz január 21. és február 21. közé esik.
Az idei holdújév január 26-ra esett, az ehhez kapcsolódó ünnepkör hagyományosan tizenöt napig tartott, manapság azonban általában egy hétre rövidül. Az ilyenkor kiadott munkaszüneti napok száma is változó, az idén január 26-tól február 1-ig tart az ünnep, a diákoknak a téli szünettel egybekötve iskolánként és térségenként változóan néhány nappal tovább tart.
A tavaszünnep a tavasz és az új év kezdetének ünnepe, a családok tagjai ilyenkor találkoznak, megajándékozzák és jókívánságokkal halmozzák el egymást.
Forrás: MTI