Feloszlik az Országgyűlés?
Feloszlatná az Országgyűlést a Fidesz és a KDNP március 8-i hatállyal, és azt szeretnék, ha a csütörtöki rendkívüli parlamenti ülésen már napirendre vennék az erről szóló indítványukat - jelentette be Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője kedden, a p
2009. január 27. kedd 20:10 - Hírextra
Az MSZP szerint nagy baj, hogy a Fidesz nem számol azzal, mekkora kárt okozna a gazdasági világválság közepette egy előre hozott választás. Az MDF szerint a Fidesz fejtse ki, milyen gazdasági programmal orvosolná a válságot, és ha ez jó Magyarországnak, akkor támogatják a parlament feloszlatását. Az SZDSZ közölte: érdemben megfontolja a Fidesz javaslatát; ügyvivői testülete pénteken, parlamenti frakciója a jövő héten tárgyalja a kérdést.
A Fidesz és a KDNP szerint a júniusi európai parlamenti választásokkal egy időben kellene megtartani az új országgyűlési választásokat - mondta a frakcióvezető. Hangsúlyozta, hogy nem kívánják elvitatni a köztársasági elnök jogát, hogy kitűzze az országgyűlési választás időpontját, de ha egyszerre tartanák meg a két voksolást, akkor jelentős költséget lehetne megtakarítani.
Mint mondta, azért március 8-i hatállyal kezdeményezik a parlament feloszlatását, mert egyrészt addig lefolytathatnák ez erről szóló határozati javaslat általános vitáját, másrészt pedig ekkor már a jogszabályban megadott határidőn belül vannak, így a köztársasági elnök, ha jónak látja, akkor kitűzheti a választást az EP-választással egy időpontra.
Vagyis a rendkívüli ülésen még nem szavaznának a parlament feloszlatásáról, csak azt kérnék, hogy vegyék napirendre a javaslatot és kezdjék meg a tárgyalását - tette hozzá.
A Fidesz frakcióvezetője kezdeményezésüket azzal indokolta, hogy véget kell vetni a mostani "agóniának", szerintük a válságkezeléshez egy, a többség bizalmát bíró, hiteles kormányra van szükség, ehhez pedig új választások kellenek.
Navracsics Tibor azt kérte az MDF-től, az SZDSZ-től és a szocialistáktól, hogy ehhez járuljanak hozzá.
Arra a kérdésre, hogy a parlament feloszlatására irányuló tavaly őszi sikertelen javaslat óta mi változott, Navracsics Tibor azt mondta: ősszel az SZDSZ és az MDF azzal próbálta mentegetni a kormányt támogató szavazatait, hogy ezzel az ország válságból való kilábalását segítik, azonban azóta összeomlott az adótörvény és a költségvetés is, vagyis ezekkel nem került ki az ország a válságból.
Egy hosszú agóniának kellene véget vetni, jó lenne, ha az egzisztenciális félelmeiket minden párt politikusai félretennék, és inkább a választópolgárok érdekeit vennék figyelembe - jelentette ki.
Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője az MTI-vel közölte: nagy baj, hogy a Fidesz nem vet számot azzal, milyen katasztrófát okozna a gazdasági világválság közepette egy előre hozott választás a magyar gazdaságnak.
A politikus közleménye szerint ha mégis számol ezzel a lehetőséggel az ellenzéki párt, akkor még nagyobb a baj, mert a Fidesz a saját hazája érdekénél fontosabbnak tartja a hatalom megszerzését.
Dávid Ibolya, az MDF elnöke az MTI-nek azt mondta: a demokrata fórum nem zárkózik el a Fidesz javaslatától, hiszen korábban maga is kezdeményezte a parlament feloszlatását. Hozzátette azonban: először a Fidesz részletesen fejtse ki, hogy mi az a gazdasági program, amellyel rendbe tenné a sokévnyi felelőtlenség miatt előállt válságot, és ha ez hiteles program, és jó Magyarországnak, akkor az MDF támogatja a parlament feloszlatását.
Véleménye szerint a csütörtöki parlamenti ülés kiváló alkalom arra, hogy "a Fidesz megmutassa igazi arcát", azt, amelyik jót tenne Magyarországnak. Várjuk a programot, és ha az felelős, reális, akkor az MDF partnere lesz a Fidesznek - tette hozzá Dávid Ibolya.
Gazdasági válságban vergődik az ország, ma csak megoldásokról lehet beszélni: arról, hogyan kerülje el Magyarország az összeomlást - emelte ki az MDF elnöke.
Fodor Gábor a Szabad Demokraták Szövetségének elnöke az MTI-vel közölte: érdemben megfontolják a Fidesz javaslatát, amely az Országgyűlés feloszlatására és új választásokra vonatkozik. Hozzátette: az SZDSZ ügyvivői testülete pénteken, országgyűlési frakciója pedig a jövő héten veszi napirendjére a kérdést. Az SZDSZ természetesen támogatja a felvetés tárgysorozatba vételét - írta Fodor Gábor.
A pártelnök közleményében kifejtette: az SZDSZ vezető testületei döntésükkor egyetlen kérdést fognak mérlegelni, hogy mi áll az ország érdekében: a jelenlegi válságkezelés felgyorsítása, vagy új válságkezelő program kidolgozása és megvalósítása ősszel, egy előre hozott választás után.
A szabad demokraták arra kérik a többi parlamenti pártot, döntésüket hasonló mérlegelés alapján hozzák meg - közölte Fodor Gábor.
Forrás: MTI