Merénylet a királynő ellen
Farönkkel akarták egy ízben kisiklatni II. Erzsébet királynő vonatát, ám a csaknem negyven évvel ezelőtti ausztráliai merényletkísérletről a brit uralkodó is csak most szerzett tudomást. A királynő és férje, Fülöp edinburghi herceg 1970-ben tett látogatás
2009. január 28. szerda 19:45 - Hírextra
Két órával az indulás után a szerelvény hirtelen megállt, akkor senki nem tudta pontosan, hogy miért.
Az eset közelében fekvő város, Lithgow akkori rendőrfőnöke most felfedte: a mozdonyvezető egy vaskos farönköt vett észre, amelyet a máig ismeretlen tettesek a sínek közé szorítottak.
A most 81 éves Cliff McHardy nyugalmazott detektív-főfelügyelő a helyi lapnak, a The Lithgow Mercurynak elmondta: az incidenst annak idején az ausztrál kormány jobbnak látta elhallgatni, attól tartva, hogy ha az ügyre fény derül, abból "mindenféle baj származhat".
II. Erzsébet a Nagy-Britannia és Észak-Írország alkotta Egyesült Királyságon kívül több nemzetközösségi tagállamnak, így Ausztráliának is alkotmányosan elismert államfője.
A beszámoló szerint - amelyet szerdán széles terjedelemben ismertetett a legnagyobb brit konzervatív napilap, a The Daily Telegraph is - az volt a szerencse, hogy a királynőt és kíséretét szállító szerelvény nem ment gyorsan, így a mozdonyvezető idejében észrevette a vonat kisiklatására szánt farönköt. Ha a merényletterv sikerül, a vasúti kocsik egy mélyebben fekvő rakpartra zuhantak volna az adott helyszínen.
A mozdony így is nekiment a rönknek, de mintegy kétszáz méter után baj nélkül megállt.
McHardy elmondta: vizsgálata annak idején nem hagyott kétséget afelől, hogy merényletkísérlet történt. Az uralkodói vonat előtt egy órával egy biztonsági szerelvény haladt végig ugyanazon a vonalon, és az még nem talált semmi gyanúsat, vagyis az elkövetők még azt is tudták, hogy mikor várható az "igazi" vonat.
A rendőrség annak idején a britellenes észak-írországi katolikus milícia, az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) helyi szimpatizánsait sejtette az akció mögött, de senkit nem vettek őrizetbe.
A Buckingham palota - a királyi család londoni rezidenciája - csak annyit közölt, hogy az utazásról készült hivatalos feljegyzésekben nincs nyoma az esetnek.
Mindazonáltal valószínűleg nem ez volt a legveszélyesebb helyzet, amelybe a 83 esztendős II. Erzsébet csaknem hat évtizednyi eddigi uralkodása során került. Évekkel ezelőtt egy alattvaló például egészen a királynő hálószobájáig jutott a Buckingham palotában, és az ágy szélére ülve fél óráig beszélgetett az uralkodóval a munkanélküliek sanyarú sorsáról, mielőtt a biztonsági szolgálat észbe kapott volna.
Egy ízben pedig a hivatalos uralkodói születésnap nyilvános ceremóniáján valaki a tömegből rálőtt; igaz, mint kiderült: a fegyverben vaktöltények voltak.
Forrás: MTI