Vérfürdő a szigeten
25 holtestet találtak a tegnapi kormány ellenes tüntetések után Madagaszkár fővárosában, Antananarivóban. A több tízezres megvadult tömeg szétoszlatása után, ma reggel bukkantak rá az elszenesedett tetemekre egy kifosztott kormányraktár romjai alatt. A tű
2009. január 28. szerda 19:32 - Tatai Gábor
HáttérMadagaszkár jelenlegi miniszterelnökét, Marc Ravalomananát 2006-ban választották meg másodjára. Az első 5 éves ciklusnak, már a legelején politikai patthelyzet alakult ki, a kiélezett választási helyzet csak minimális többséggel dőlt a jelenlegi vezetés javára. Az erős ellenzéki aknamunkának köszönhetően, a kormánynak olyan határozott lépéseket kellett foganatosítania, hogy például 2008-ra a világsajtó fenyegetően tekintélyelvű tendenciákat kezdett emlegetni a szigetországgal kapcsolatosan. A második ciklus közepén Ravalomanana olyannyira bátor és agresszív intézkedéseket foganatosított melyek keretében 5 év alatt az általános szegénységet 50%-al vissza lehetne szorítani. A mai napig futó program neve, Madagaszkári Akció Terv (MAP) és sok elemző szerint, bármilyen nehéz is lépést tartani vele, de ígéretes változásokat produkál az ország gazdasági és külkapcsolati szféráiban mindenhol.
A hatalom Az első utcai megmozdulások még a MAP életbelépése előtt kezdődtek, a járványként terjedő munkanélküliség és drágulás a csalódott tömegeket a közterekre kergette. A válság kiútját a kormánypárti lakosság
Ravalomanana személyében látta és egy 2007-es népszavazás alkalmával még nagyobb önállósággal és hatalommal ruházta fel. Gazdasági és energetikai reformjai a mai napig széles körben támogatottak és nagy népszerűségnek örvendenek, ám az ellenzéki vezető, Andry Rajoelina részéről folyamatos támadásoknak vannak kitéve.
Ellenzék, forradalmár beidegződésekkelA gazdag tejipari mágnás, Rajoelina akkor került be a madagaszkári politika véráramába, amikor a 2002-es választások előtt, egy nyolc hónapon át tartó krízis után, utcai demonstrációkkal és katonai erővel megdöntötte Didier Ratsiraka 23 éves marxista uralmát. Madagaszkáron a kormánynak és az ellenzéknek is saját adója van, egy hónappal ezelőtt az utóbbi szókimondó riportot készített Rajoelinával, mire a kormány, hatalma teljében leállíttatta a csatornát. Ahogy ez várható volt, az eddig is „finomkodó” problémakezeléséről híres ellenzéki vezető tegnap utcára hívta „méltatlankodó” táborát, akik íziben hozzáfogtak a főváros módszeres szétszedéséhez.
Nincs itt a cica…A hatóságok szinte azonnal betiltották a megmozdulást, ám az elszabadult indulatoknak már sehogy sem sikerült gátat szabni. Az elnöki hivatal sajtóközleményt adott ki, mely szerint az ellenzék,
Andry Rajoelina vezetésével puccsot kísérelt meg elkövetni. A tüntetők első lépése - az állami televízión való revans gyanánt – az adó székházának felgyújtása volt közvetlenül Rajoelina tömeghez intézett beszéde után. Az időpontot az tehette ideálissá, hogy a miniszterelnök úr éppen egy dél-afrikai látogatáson vett részt.
Amit talán ők sem így akartak… Hétfő óta az ellenzéki „tüntetéseknek” legalább 34 halálos áldozata van, a helyzet ma délre kezdett normalizálódni. A leégett raktárban talált holtestek mindegyike feltehetőleg fosztogatóké, akikre saját társaik gyújthatták rá az épületet a kaotikus éjszaka folytán. Mostanra a város közlekedése újból megélénkült, habár a főbb utakat üszkös romok borítják és bokáig ér a törmelék. A hazatérő miniszterelnök azonnal elfogatási parancsot adott ki Rajoelina ellen: „ő volt a kiprovokálója és a vezetője is ennek a rendbontásnak”. Az elnököt korábban diktátornak tituláló politikus hollétéről nem érkezett jelentés. Többen, így az antananarivói polgármester is egy átmeneti kormány felállítását szorgalmazza az ügy mielőbbi tisztázásának érdekében.
Forrás: BBC News / MTI / Al Jazeera