2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Nino Rota Nagybőgőversenye a Zeneakadémián

Nino Rota műveit ritkán hallani a koncerttermekben, szerdán este azonban a Fellini-filmek zeneszerzőjének egy darabja, a Nagybőgőverseny is felcsendül a Zeneakadémián. A Budafoki Dohnányi Ernő Szimfonikus Zenekar koncertjén a szólót Nabil Shehata német-eg
2009. február 3. kedd 06:10 - Hírextra
Mint azt Hollerung Gábor zeneigazgató az MTI-nek elmondta, az egyetemistáknak szóló Universitas sorozat első 2009-es koncertjén egy olyan hangszer jut főszerephez, amely ugyan fontos a szimfonikus zenekarban, ám szinte sosem kerül előtérbe. Nino Rota, az egyik legismertebb filmzene-komponista nagybőgőversenyében kihasználja a hangszer nagy hangterjedelmét, leginkább a felső regisztereket, mivel a mélyeket a zenekar elnyomná - jegyezte meg az igazgató-karmester.

A mű felépítése leginkább egy szimfóniához hasonlít, ennek ellenére könnyedebb, játékosabb, mint egy szimfónia, ezt tükrözi a neve: divertimento, amely szórakozást, szórakoztatást jelent.

A szólót játszó Nabil Shehata hatévesen először zongorázni tanult, kilenc évesen választotta a nagybőgőt. Számos nemzetközi verseny első díjasa. A Berlini Staatsoperhez 2003-ban Daniel Barenboim szerződtette, egy évvel később a Berlini Filharmonikusokhoz ment nagybőgő szólamvezetőnek. Mára már világszerte ünnepelt nagybőgőművész, 2007-től a Müncheni Színházi és Zeneművészeti Főiskola tanára - mutatott rá Hollerung Gábor.

A hangversenyt egyébként Mozart Linzi szimfóniája nyitja, amelyet a zeneszerző egy a Thun grófék linzi házában adandó hangversenyre írt - saját szavai szerint - „hanyatt-homlok”. Így állít emléket a Mozart házaspár rövid linzi tartózkodásának.

A hangverseny második részében Dvorák VII. szimfóniája csendül fel, amelyet a cseh zeneszerző 1885-ben a Londoni Filharmóniai Társaság felkérésére komponált abból az alkalomból, hogy a társaság egy évvel korábban tiszteletbeli tagjául választotta. A londoni ősbemutatót maga Dvorák vezényelte.

A hangverseny karmestere, Karl-Heinz Steffens klarinétművészként vált világhírűvé, többek között a Frankfurti Opera valamint a Bajor Rádió Zenekarában, a Berlini Filharmonikusoknál játszott. Az utóbbi években azonban karmesterként is karriert futott be: számos nagysikerű koncertet vezényelt többek között a Müncheni Rádiózenekarnál, a Staatskapelle Halle együttesénél, a Müncheni Filharmonikusoknál, valamint a Bambergi Szimfonikusoknál. 2008 őszén debütált a berlini Unter den Linden Operaházban három Fidelio-előadás karmestereként.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A hozzászóláshoz be kell jelentkeznie »
Hozzászólás:

ocsabika
2009. február 3. 11:39
Kedves maci!
Örülök, hogy van még ember aki ide képes normálisat írni, remélem megtartod jó szokásod!
ocsabika
2009. február 3. 11:39
Kedves maci!
Örülök, hogy van még ember aki ide képes normálisat írni, remélem megtartod jó szokásod!
gonosz maci
2009. február 3. 06:27
Nino Rota az egyik legnagyobb filmzene szerző, neki köszönhetjük többek közt Zeffirelli Rómeó és Júlia (1968) és Coppola Keresztapa filmjeinek feledhetetlen zenéjét. Ez utóbbiért zenei Oscar díjat kapott.
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Kultúra témában
Szeret színdarabokat látogatni?
Rajongok a színházért!
Amennyiben időm és pénztárcám engedi, igazán örömmel teszem!
Évente egyszer-egyszer megesik
Évek óta nem voltam színházban, de szeretnék eljutni
Évek óta nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
Soha nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását