Gyenesei a turizmus visszaeséséről beszélt
A gazdasági válság hatására a beutazó turizmus visszaesése az idén elérheti akár az 5 százalékot is, miközben a belföldi turizmus stagnál majd - mondta Gyenesei István turizmusért felelős önkormányzati miniszter a kormányszóvivői tájékoztatón kedden, Buda
2009. február 10. kedd 15:45 - Hírextra
A miniszter elmondta: arra számítanak, hogy a szokások átrendeződése, valamint a visszatérő vendégforgalom enyhíti a mérséklődést.
Gyenesei István kitért arra, hogy a válság várhatóan a főváros turizmusát érinti a legérzékenyebben. Mint mondta, a konferenciaturizmusban már most érezhető a visszaesés.
A miniszter szerint az ár/érték arány a korábbiakhoz képest sokkal határozottabban fog dominálni az igénybevett szolgáltatásoknál. Véleménye szerint az eddiginél jóval nagyobb verseny alakul majd ki a turistákért.
Tavaly jelentősen nőtt a lengyel és román vendégek száma Magyarországon, mérsékelten emelkedett a hollandok és a britek száma, és több mint 10 százalékkal esett a német, az olasz, a spanyol és az amerikai turisták száma. A miniszter véleménye szerint ez a tendencia a válság hatására felerősödhet.
Gyenesei István elmondta, hogy az idei és a jövő évre az ágazatban több mint 100 milliárd forint támogatási forrás áll rendelkezésre. Ebből 70 milliárd forintot lehet megpályázni, 30 milliárdot különítettek el a kiemelt projektek megvalósítására.
Tavaly és tavalyelőtt összesen 81,5 milliárd forint forrás állt rendelkezésre, ebből 55 milliárd attrakció- és 26,5 milliárd szálláshelyfejlesztésre. Az elmúlt két évben összesen 247 projekt nyert el 67 milliárd forintos támogatást a keretből. A 26 kiemelt projekt 57 milliárd forint támogatást kapott.
A miniszter elmondta, hogy 2010 után - ha a most futó keretet teljesen kihasználják - mintegy 76 milliárd forint jut turizmusfejlesztésre.Újságírói kérdésre válaszolva Gyenesei István elmondta, hogy egy esetleges 3 százalékpontos áfa-emelés a szállodai szolgáltatásoknál a számítások szerint 2-3 milliárd forintos többletköltséget okoz. Ezt azonban az élőmunka terheinek esetleges mérséklése kompenzálni tudja. A szállodák esetében továbbá árfolyamnyereséget okoz a forint jelenleg gyenge árfolyama - jegyezte meg.
A szállodai szolgáltatások áfája jelenleg 20 százalék.Bánki Erik, a Fidesz szakpolitikusa keddi sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy a kormány turizmussal kapcsolatos politikáját tétovaság, koncepciótlanság, fejetlenség jellemzi, amit Gyenesei István még tovább fokoz. Felhívta a figyelmet arra, hogy tavaly jelentős visszaesés volt a vendégéjszakák számában és az árbevételben is, miközben a kiadások növekedtek.
A parlament sport és turisztikai bizottságának fideszes elnöke szerint ezért azonnali intézkedésekre van szükség: legalább egymilliárd forint többletforrást kellene rendelni a marketing kiadásokhoz, hogy a beszűkülő piacon versenyképes maradhasson a hazai turizmus. Kérdésre válaszolva Bánki Erik azt mondta, hogy a plusz egymilliárd forintot a miniszterelnök négymilliárdos kommunikációs keretéből csoportosítanák át.
A politikus szerint emellett a turizmus területére vonatkozó áfaemeléstől el kell tekintenie a kormánynak, sőt meg kell fontolnia, hogy a szállodai férőhely-szolgáltatásoknál, esetleg a vendéglátás egyes területein kedvezményes áfakulcsot vezessenek be. Szintén kérdésre úgy vélte, hogy három-négyszázalékos áfacsökkentésből nem lenne érdemi vesztesége a költségvetésnek, mert ezt kompenzálná a forgalomnövekedés, vagy ha lenne is veszteség, akkor minimális, és ezt a tartalék terhére be kellene vállalnia a kormánynak.
Bánki Erik azt is javasolta, hogy szüntessék meg a napi standolási kötelezettséget, ami ötszázezer-egymillió forint többletköltséget jelent vendéglátóhelyeknek. Emellett szerinte az uniós forrásokhoz szükséges önerő biztosításához állami garanciaalapot kellene létrehozni, hogy az eltervezett beruházások megvalósulhassanak.
A politikus Bécset hozta példaként, ahol 1,5 millió eurós azonnali segélyt biztosítottak kommunikációra és marketingre, és összesen 17 millió eurót költenek majd ilyen célokra. Felhívta a figyelmet, hogy Európában minden ország arra törekszik, hogy turizmus áfakulcsát a kedvezményes körbe sorolja, és van egy bizottsági állásfoglalás, amely ezt támogatja is.
Forrás: MTI